Суд арештував кошти кіпрської компанії екс-помічника Жеваго по справі "Фінанси та кредит"

Все про економіку та фінанси

27 грудня Печерський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №12015100010000279 за клопотанням ГПУ наклав арешт на грошові кошти, цінні папери, інші цінності, які знаходяться на рахунках кіпрської компанії Nasterno Commercial Limited у Bank Frick & Co.AG (Ліхтенштейн) та East-West United Bank S.A. (Люксембург).

«Заборонити службовим особам та працівникам компанії «Nasterno Commercial Limited», його представникам за дорученням використовувати або будь-яким чином відчужувати вищезазначене майно, починаючи з дня постановлення ухвали слідчим суддею», - йдеться в ухвалах суду.

Згідно з судовими матеріалами, по вказаному кримінальному провадженню пред’явлено підозру для п’яти осіб, у т.ч. екс-главі правління банку «Фінанси та кредит» Володимиру Хливнюку, який, за версією слідства, в період 2012-2015 років за попередньою змовою з членами кредитного комітету банку та іншими невстановленими особами, використовуючи компанію-нерезидент Nasterno Commercial Limited, заволоділи майном банку «Фінанси та кредит» шляхом укладання «завідомо збиткових кредитних договорів та договорів застави, які не було відображено в офіційній звітності банку, на загальну суму 53 763 344, 55 доларів США» (цитата).

Як писав Finbalance, згідно з судовими матеріалами, в цьому кримінальному провадженні фігурував колишній помічник нардепа – власника банку «Фінанси та кредит» (Костянтина Жеваго). У свою чергу в ГПУ публічно заявляли, що екс-помічник нардепа був бенефіціаром офшорної компанії (Nasterno Commercial Limited) і називали його прізвище – Демченко.

Nasterno Commercial Limited фігурувала ще в одному кримінальному провадженні – №42016000000001118, досудове слідство по якому теж здійснювала ГПУ за фактом розтрати службовими особами банку «Фінанси та кредит» в період часу 2012-2015 рр. коштів банку на суму більше 113 млн. дол.

За даними слідства, ця сума коштів була списана з рахунків банку «Фінанси та кредит» у Bank Frick & Co.AG. (Ліхтенштейн) та Meinl Bank AG (Австрія) 29-30 вересня 2015 року – тобто вже після введення тимчасової адміністрації в банк «Фінанси та кредит» (яке відбулося 17 вересня 2015 року). Bank Frick & Co.AG. і Meinl Bank AG списали кошти банку «Фінанси та кредит» на підставі того, що компанія Nasterno Comercial Limited не погасила кредити, в забезпечення під які банк «Фінанси та кредит» надав свої кошти в Bank Frick & Co.AG. і Meinl Bank AG.

Відповідно до судових матеріалів, слідчі ГПУ в рамках двох згаданих кримінальних проваджень розслідували також видачу позик банком «Фінанси та кредит» для компаній, пов’язаних з Костянтином Жеваго (зокрема, в період, коли цей банк залучав рефінансування НБУ та мав статус проблемного, який передбачав серед іншого встановлення обмежень на проведення операцій з інсайдерами). У рамках справи №12015100010000279 торік суди накладали арешт у т.ч. на нерухомість «АвтоКрАЗ», «Росави», торгові марки фармкомпаній ТОВ «Артеріум ЛТД», ПАТ «Галичфарм», ПАТ «Київмедпрепарат», які пов’язують з К. Жеваго.

У рамках ще одного кримінального провадження по банку «Фінанси та кредит» - №42017000000001693 – слідчі ГПУ дійшли висновку, що службові особи цієї фінустанови видавали інсайдерські кредити «за попередньою змовою із посадовими особами НБУ» (цитата із судових матеріалів).

У згаданій на початку матеріалу ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 27.12.2017 серед іншого повідомлялося, що компанія Nasterno Commercial LTD була також поручителем за кредитом, який банк «Фінанси та кредит» видав для ТОВ «Промінек», яке фігурувало в структурі власності банку «Фінанси та кредит».

Крім того, зазначалося, що 21.01.2016 до ліквідатора банку «Фінанси та кредит» надійшла заява, згідно якої компанія Nasterno Commercial LTD просить визнати її кредитором та включити до реєстру вимог кредиторів на суму 18,6 млн дол.

Контекст

За даними НБУ, сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку «Фінанси та кредит» - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів "ФіК" становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

За даними Фонду гарантування, на 01.12.2017 вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсацій на 9,92 млрд грн (сумарні виплати становитимуть 10,5 млрд грн).

Згідно зі звітністю ліквідатора банку, на 01.04.2017 позичальники погасили борги лише на 436,7 млн грн, реалізація майна банку принесла 99,3 млн, інші надходження - 238,6 млн грн.

Таким чином, гарантійні виплати здійснювалися насамперед за рахунок емісійних коштів Нацбанку, що монетизував держоблігації, надані Мінфіном для ФГВФО у вигляді позик, а також видав Фонду власні кредити.

Про спроби компаній з групи "Росава" Жеваго позбутися поруки перед банком "Фінанси та кредит" читайте тут.

Про намагання фармкомпаній Жеваго отримати відстрочку на виплату боргів перед "Фінанси та кредит" див. тут.

Про позовні вимоги ліквідатора банку «Фінанси та кредит» до групи «КрАЗ» на 3 млрд грн див. тут.

Про грошові вимоги Жеваго до Фонду гарантування на мільярди гривень - тут.

Про спробу Жеваго вивести Білоцерківську ТЕЦ із застави НБУ читайте тут.

Про картковий борг Жеваго перед "Фінанси та кредит" на 8,3 млн грн див. тут.

Про судове рішення, згідно з яким К. Жеваго мав виплатити вкладниці банку "Фінанси та кредит" 1 млн грн читайте тут.

Про втрату коштів Мінфіну в банку "Фінанси та кредит" - тут.

Про кримінальне провадження прокуратури щодо можливого виведення коштів з банку "Фінанси та кредит" на користь власника ТРЦ "Гуллівер" див. тут.

Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит" див. тут.