WSJ.DE: ЦБ не вважають значним ризиком ціновий вибух і дестабілізацію фінсистеми?

Все про економіку та фінанси

Ключові емісійні центри світу не готові відчутно підвищувати процентні ставки, щоб уникнути можливих ексцесів на фінансових ринках або відвернути можливий ціновий вибух. Причина – ймовірність зростання безробіття. Про це глава ФРС Джанет Єллен,глава ЄЦБ Маріо та віце-президент Банку Англії Джона Канлайфф написали в листі Банку міжнародних розрахунків, йдеться в матеріалі The Wall Street Journal. Deutschland.

«Наразі існують незначні труднощі через ціни та тиск заробітної плати. Цілком можливо, що прийде день, коли ми підвищимо процентні ставки через фінансову нестабільність, але відсотки є зараз останньою захисною лінією <…> Ми можемо застосовувати наші макропруденційні інструменти для цілеспрямованого втручання в окремі сектори економіки», - констатували керівники американського, європейського та британського центробанків.

У минулу середу на конференції МВФ Дж. Єллен також наголошувала, що не бачить передумов для відхилення грошової політики від початкового курсу на повну зайнятість і цінову стабільність, щоб «реагувати з приводу фінансової стабільності». Водночас на думку глави ФРС, регулюючі органи не повинні послаблювати зусиль, щоб зробити фінсистему більш стабільною. А політики повинні залишатися пильними і пам`ятати про помилки, які вони допустили в минулі роки.

Як пише WSJ.DE, важливе розуміння, що така політика є експериментом і не факт, що макропруденційні інструменти будуть функціонувати, як і планувалося. ФРС, зокрема, має дати відповідь, як на фоні надмірного кредитування ринку нерухомості обмежувати небезпеку для майбутньої кризи, причому тоді, коли ще не ясно, наскільки велика небезпека насправді.

Тут можна пригадати застережливий приклад, як після Першої світової війни – в 1930 році – французи побудували «лінію Мажино», щоб відбиватися від прямої атаки з боку Німеччини. Але німецькі війська пішли в обхід укріплених оборонних споруд і вторглися до Франції в травні 1940-го через Бельгію та Люксембург. Подібне може спіткати й глобальну економіку та фінансові ринки.