Ведомости: Путін «чомусь» боїться реекспорту європейських товарів з України, а з Білорусі – ні

Все про економіку та фінанси

Росія знову втрачає позиції в переговорному процесі. Українська економіка повільно спливає в бік Європи, а Росія махає їй услід кулаком, пишуть «Ведомости».

Як зазначає видання, старт економічної частини угоди між Україною і ЄС перенесено на 2016 рік за наполяганням Москви (односторонні преференції з боку ЄС діють з весни). Спочатку це вважалося перемогою. Міністр закордонних справ Сергій Лавров і зараз журиться в телеінтерв`ю, що ця відстрочка - практично те, чого просив Віктор Янукович, і як погано, що його ніхто не послухав. Тим часом Володимир Путін шле в Україну і в Єврокомісію гнівні листи з вимогою внести істотні зміни в угоду. Функціонери ЄС відповідають, що документ двосторонній і зміни в ньому можливі, але не на вимогу третьої сторони.

Росія погрожує ввести ввізні мита на українські товари (офіційно - якщо Україна порушить пункт про відстрочку, ймовірно - і в разі ігнорування вимог Путіна). Мотивування: порушення угоди про зону вільної торгівлі СНД (насправді приводом має бути різке зростання імпорту, а поки він падає); ризики реекспорту європейських товарів до Росії (реекспорт через Білорусію чомусь не лякає; у митниці є чіткі правила визначення країни походження товару); ризики втрат для російських компаній (дійсно існують).

У міру імплементації угоди з ЄС Україна буде переходити на європейські стандарти, а Росія - втрачати український ринок. Олександр Кнобель з Інституту Гайдара оцінює втрати російської економіки приблизно в 2 млрд євро. Від гіпотетичного введення Москвою митних санкцій Україна постраждає більше, ніж Росія (за прогнозом Morgan Stanley - 3 млрд за рік дол.), але поступово буде втрати знижувати, так як експорт переорієнтується в Європу. А в галузях, зав`язаних на Росію (машинобудування), ефект санкцій буде обопільним: українські комплектуючі занадто важливі для російських виробників.

Партнери по Митному союзу, Казахстан і Білорусь, нічого такого проти України не планують. І з приводу угод про асоціацію з ЄС Грузії і Молдови Путін не пише листів Баррозу. Так, розмір економік не той, але і зміст політики інший. Угода з ЄС відводить Україну з орбіти впливу Москви і знижує її можливості по дестабілізації ситуації у сусіда.