Spiegel: світ чекає фінансова катастрофа - більш руйнівна, ніж у 2007-2008 рр.

Все про економіку та фінанси

У світовій економіці боргове навантаження продовжує зростати. Наступна велика криза - це лише питання часу, пише Der Spiegel.

Як констатує видання, на кінець 2007 року у світі було накопичено боргів держав та приватного сектора на 107 трлн. дол., що вдвічі більше глобального економічного виробництва. З тих пір багато говориться про скорочення заборгованості та посилення фінансового регулювання. Однак розвиток подій зовсім інший: борг продовжує збільшуватися, як підрахував Банк міжнародних розрахунків. В кінці 2013 року це було більш як 150 трлн. дол., що приблизно в два з половиною рази більше від світового ВВП.

За даними МВФ, зобов`язання і активи розподіляються у світі вкрай нерівномірно. Поляризація в середовищі боржників і кредиторів різко зростає. В 2006 Іспанія мала чистий зовнішній борг в розмірі 860 млрд. дол.., сьогодні він становить 1,4 трлн. дол.; Італія – 450 та 740 відповідно; Туреччина – 200 і 400; Бразилія – 350 і 750; Індія – 180 та 480. Щодо США, то якщо на той час було трохи менше 2 трлн. дол. зовнішнього боргу, то сьогодні – 5,7 трлн. дол.

Щорічні торговельні дефіцити цих країн – надзвичайно великі – до 25% від валового внутрішнього продукту (Індія). У результаті борги повинні постійно рефінансуватися. Якщо міжнародні кредитори втратять довіру в можливості погашення боргів нації, може спалахнути фінансова криза, що прокотиться по ланцюговій реакції серед інших держав.

Ситуація хитка. І вона ще довго буде залишатися такою. Високе боргове навантаження тисне на економічну динаміку. Компанії мають мало можливостей для фінансування інвестицій. Приватні підприємства в напруженій фінансової ситуації, вони повинні накопичувати гроші і розрахуватися з боргами, замість того, щоб швидко споживати. Уряди повинні стягувати високі податки і одночасно зменшувати пільги. А це неоднозначно впливає на економічну діяльність.

Раніше як було: країни з високою заборгованістю звільнялися від боргового тягаря, країни-кредитори просто відмовлялися від значної частини своїх вимог. Тоді в 80-х мова йшла про малі економіки і відносно низькі борги. Сьогодні, однак, величезні борги зроблять діри в балансах кредиторів.

На додаток до Японії та Китаю Німеччина має найвищі вимоги: 1,7 трлн. дол.., або майже 50% обсягу німецької економіки. У Швейцарії та Норвегії цей показник перевищує 140%, у Гонконга та Сінгапура – більше 200%. Просто списати такі суми не можливо.

Якщо економічне зростання залишається слабким, а інфляція низька, борг продовжуватиме зростати. Це вибухова суміш, з якої виникне наступна світова криза. І вона буде ще більша, ніж попередня.