Коммерсант: західні країни суттєво не постраждають через ембарго Росії

Все про економіку та фінанси

Московський центр міжнародної торгівлі (ЦМТ) надав "Коммерсанту" результати дослідження, в якому аналізуються деталі потенційного впливу російських продовольчих санкцій на окремі країни, їх макроекономічні показники та ринки. Найбільш вразливими до санкцій виявилися країни ЄС, які межують з Росією, серед них – виробники овочів, фруктів, сирів і свинини. Втрати ж самої РФ полягають в помітному прискоренні інфляції вже до середини 2015 року.

Спроба ЦМТ детально оцінити вплив продовольчого ембарго РФ на зовнішню торгівлю країн, які потрапили під санкції, дозволяє судити про те, хто і в якій мірі повинен понести найбільш відчутні втрати від заходів російського уряду. Дослідження проводилося на основі статистики за 2013 рік – бази даних по зовнішній торгівлі ITC (International Trade Center, спільне агентство СОТ і ООН) і враховує результати пом`якшень, на які Білий дім пішов 20 серпня.

Частка країн, які потрапили під ембарго в усьому імпорті товарів з списку санкцій, становила трохи більше 37%, з них 30% відноситься до країн ЄС. На частку США припадало 4% поставок, Канади – 2%, Австралії і Норвегії – по 1%. Загальний розмір потенційних втрат всіх країн у ЦМТ оцінили в $ 8,3 млрд. З них втрати країн-членів ЄС можуть скласти $ 6,9 млрд, що зіставно з підрахунками, оприлюдненими 3 вересня єврокомісаром із сільського господарства і аграрного розвитку Дачіаном Чолош – € 5 млрд ($ 6,5 млрд). 

Макроекономічні наслідки ембарго для більшості країн виглядають несуттєвими (див. графік). Найбільш вразливими до санкцій можуть виявитися країни, зовнішньоторговельні баланси яких і до введення обмежень були негативними. Найбільш значні потенційні втрати може отримати Польща, де торговий дефіцит з урахуванням санкцій може вирости на 52% - більш ніж на $ 1 млрд (до - $ 3,2 млрд). За Польщею слідує Литва, з якої заборонені до поставок в РФ продукти займають близько 4% всього експорту, - погіршення сальдо її торгівельного балансу може скласти 47% (до $ 3,8 млрд). Завершує трійку найбільш вразливих країн Фінляндія, де ймовірне погіршення торгівельного балансу - 12% (до $ 3,4 млрд).

Картина змінюється, якщо розглядати частку країн в загальному експорті санкційних товарів в РФ. Основним постачальником продовольства була Литва – 44,8%, за якою слідують Фінляндія – 39,8%, Естонія – 16%, Латвія – 10,7%, Норвегія – 10,8% і Польща – 10,2%. Найпомітніше обмеження позначаться на обсягах експорту овочів і фруктів. Щодо грошей – то найбільше втратять виробники сирів і свинини, постачання якої в РФ, втім, було заморожене ще на початку 2014 року.

Як вже писав "Комерсант", російська економіка заплатить за примусове обмеження імпорту збільшенням інфляції, в структурі якої продовольство займає 30%. Вже вчора Росстат відзвітував про зростання споживчих цін до 7,6% в річному вираженні за підсумками серпня. Зростання продовольчих цін прискорилося до 10,7% проти 9,8%, за оцінками ING Eurasia. В ING передбачають прискорення інфляції до 9%, а в Альфа-банку – до 10% вже до середини 2015 року.