Коммерсант: Росія може спровокувати вибірковий дефолт України

Все про економіку та фінанси

Росія у листопаді 2014 року може зажадати дострокового погашення євробондів, куплених Російською Федерацією в України на 3 млрд дол. в грудні минулого року. Про це повідомив міністр фінансів РФ Антон Силуанов, пише російський «Коммерсант».

За даними російського Мінфіну, Україна може порушити ключову умова виділення кредиту - не перевищувати поріг держборгу в 60% ВВП.

"Офіційно поки ковенант (умова з дострокового погашення боргу) не настав, але за поточними розрахунками, з урахуванням девальвації гривні рівень в 60% розміру боргу до ВВП вже пройдено", - заявив А. Силуанов. Для підтвердження цих оцінок вимагається статистика по ВВП України за третій квартал, вона з`явиться в листопаді. Якщо підозри підтвердяться, російському уряду належить ухвалити "політичне рішення", констатував Силуанов.

Минулого тижня глава українського Мінфіну Олександр Шлапак визнав, що відношення держборгу країни до ВВП наближається до 60%, що "надзвичайно небезпечно".

За оцінкою Міжнародного валютного фонду, держборг України до кінця грудня зросте до 67,6% ВВП (з 40,9% ВВП на початку року). Знизити показник до 60% Україна зможе не раніше 2018 року, прогнозують в МВФ. Очікування Президента країни Петра Порошенка ще більш обережні: представляючи в четвер план реформ "Стратегія 2020", він повідомив про необхідність знизити розмір держборгу до 60% ВВП в 2020 році.

Як зазначає «Коммерсант», без зовнішньої підтримки доступ України на борговий ринок фактично закритий: ще навесні всі три світових рейтингових агентства знизили оцінки кредитоспроможності держави до рівня, що не гарантує здатність самостійно платити за боргами.

За оцінкою Goldman Sachs, Україні знадобиться списати до 35% зобов`язань, щоб зберегти рівень боргового навантаження в наступному році нижче 70% ВВП. В такому випадку власники українських єврооблігацій можуть втратити близько 35-50% своїх вкладень. Реструктуризація або дострокова вимога РФ погасити заборгованість можуть бути класифіковані як вибірковий дефолт суверенного уряду, йдеться в останньому звіті агентства Standard&Poor`s по Україні. "Розміщення класифікується як комерційний позика, тому нездатність України погасити випущений борг у разі відсутності пом`якшуючих обставин буде оцінена як дефолт", - пояснює аналітик агентства Анна Желенковіч.

"Поки що потреби в реструктуризації немає, на рахунках уряду знаходиться майже 2 млрд дол., Україна здатна виконати всі свої поточні зобов`язання", - заявив за підсумками консультацій з МВФ пан Шлапак. Але ця оцінка була дана до того, як вчора сторони домовилися про сплату 3,1 млрд дол. боргів за російський газ. А продаж РФ бондів на 3 млрд дол. в Службі безпеки України вже оголосили неправомірним: екс-міністра фінансів України Юрія Колобова звинуватили в зловживанні службовим становищем при організації операції і перерахування комісії в розмірі 450 тис. дол. організатору випуску - лондонській "дочці" ВТБ.

У банку відзначають, що угода укладена в повній відповідності з англійським правом, розміщення проводилося на ірландської біржі. "Україна заплатила по першому купону (73,3 млн дол були перераховані в червні), тобто побічно підтвердила правомірність угоди", - нагадав Антон Силуанов. "Україна не хоче нам платити і шукає для цього привід", - підсумував він.

ДОПОВНЕНО: 

Як заявили в українському Мінфіна, наша держава готова достроково виплатити Росії 3 млрд дол, які в грудні минулого року були залучені через єврооблігації, оскільки в угоді справді передбачалася можливість висунення кредитором відповідної вимоги у разі перевищення державного та гарантованого державою боргу (України) показника 60% ВВП, як про це заявив російський міністр фінансів Антон Силуанов. Водночас про дострокове погашення можна буде говорити лише в ІІ кварталі 2015 року, коли будуть остаточні дані про розмір українського ВВП у 2014 році. У проект бюджету-2015 закладена необхідна для виплати Росії сума.