Коммерсант: Китай майже перестав контролювати експорт інвестицій

Все про економіку та фінанси

Влада Китаю рекордно розширила коридор для інвестицій за кордон, що не вимагають обов`язкового схвалення: тепер китайські компанії зможуть інвестувати в іноземні проекти аж до 1 млрд дол. Цей захід став продовженням реформи з лібералізації фінансового сектора, офіційно оголошеної в минулому році. Однак вивести капітал без обгрунтування мети і подальшої реєстрації доходів і витрат інвесторам, як і раніше, не вдасться, валютні обмеження залишаються в силі. Про це пише «Коммерсант».

Згідно з постановою Міністерства торгівлі КНР, починаючи з наступного місяця китайським компаніям для здійснення зарубіжних інвестицій в обсязі до $ 1 млрд достатньо буде реєстрації проекту в повідомному порядку, офіційний дозвіл буде потрібний лише для держкомпаній, а також у разі капіталовкладень в країни, з якими не встановлено звичайний режим торгівлі та інвестицій. При цьому особливо великі інвестиції в обсязі понад $ 1 млрд як і раніше будуть подаватися на затвердження в Держкомітет з розвитку і реформ, а понад $ 2 млрд – в Держраду КНР. Постанову про проведення реформи Держрада випустила ще на початку травня, однак тоді не були названі конкретні порогові значення.

Наразі всі проекти зарубіжних капіталовкладень обсягом понад $ 100 млн (в енергетиці, у видобутку та інших секторах, "де спостерігався дефіцит інвестицій на китайському ринку" – понад $ 10 млн.) повинні затверджуватися Міністерством торгівлі або його регіональними підрозділами. Крім цього, Міністерство торгівлі збирає звітність компаній про результати вкладень, а Агентство з регулювання валютних операцій (SAFE) – про операції з валютою. Проте потік інвестицій з Китаю з 2005 року (коли держкомпанії також почали активно вкладатися в закордонні проекти) збільшується в середньому на 35% на рік і до 2017 року може перевищити обсяг капіталовкладень в китайську економіку, прогнозують експерти Economist Intelligence Unit (EIU). Цього року китайські інвестори сумарно вклали за кордоном в нефінансові компанії $ 52,6 (в 2013 році без урахування Гонконгу - $ 115 млрд).

Експерти відзначають, що серед головних перешкод для інвесторів залишається контроль за валютними операціями. Незважаючи на скорочення і полегшення даних процедур ще в 2009 році, як і раніше потрібна реєстрація всіх операцій з переказу коштів за кордон (з зазначенням джерел здійснюваних інвестицій), а також надходжень і витрат після здійснення угоди, пояснюють у представництві Clyde & Co в Пекіні. Полегшені умови валютного контролю та схвалення проектів вже діють в особливих економічних зонах, зокрема в пілотній Шанхайській портовій зоні, відкритій у вересні 2013 року, незадовго до офіційного оголошення курсу на лібералізацію фінансового сектору. Втім, повністю конвертованою китайська валюта буде не раніше 2020 року, розраховують в ЦБ країни.