Focus: Угорський прем`єр Віктор Орбан – таємний союзник Путіна в ЄС

Все про економіку та фінанси

Путін знайшов собі союзника в ЄС. Ним став угорський прем’єр Віктор Орбан. Він неодноразово критикував санкції ЄС проти Росії та хоче об`єднати зусилля з іншими країнами ЄС, щоб уповільнити «санкційний» процес, пише німецьке видання Focus.

Крім Угорщини, ще Словаччина, Болгарія та Кіпр висловлюються критично щодо санкцій. Путін попередив в переговорах Петра Порошенка, щоб той не покладав занадто великі надії на ЄС. Він може впливати двосторонніми контактами й задіяти "блокуючі меншини" в Раді Європи, які будуть запобігати негативним рішенням щодо Росії.

У четвер увечері Угорщина відключила Україні газ на невизначений термін. Держоператор трубопроводу і уряд заявили, що в Угорщині зростає попит на газ. Пріоритетом також стало заповнення угорських газових складів. Для європейських спостерігачів це було дивним кроком.

Український «Нафтогаз» заявив, що не отримав від угорської сторони «переконливих» пояснень щодо зупинки поставок газу. А також нагадав, що глава Газпрому Олексій Міллер в Будапешті провів переговори з Віктором Орбаном щодо будівництва газопроводу «Південний потік». До речі, 80% газу, який Угорщина споживає, вона імпортує з Росії через Україну.

З тих пір, як у квітні 2014 року відбулося переобрання Орбана, його тон щодо ЄС стає жорсткішим. У липні під час виступу в Румунії він сказав: «Я не думаю, що членство в ЄС завадить нам побудувати нову неліберальну державу на національній основі, ліберальна демократія це останнє що може бути. Угорська держава не буде продовжувати дотримуватися ліберальних цінностей». Не обов’язково, що така відкрита промова переводить погляд на Росію, Китай і Туреччину. Вкрай важливо розуміти, як ці системи працюють, каже він. Після вступу на посаду Орбан поступово пом`якшив поділ влади, взяв під контроль федеральних суддів і пресу.

Угорщина розпочала процес розширення співробітництва з Росією в енергетичному секторі. У січні 2014 року Путін і Орбан підписали контракт, відповідно до якого буде побудовано два нових атомних реактори в Угорщині. Проект фінансується за рахунок «Росатома».

Любов Шишеліна, завідуюча відділом європейських досліджень Інституту Європи Російської академії наук, прокоментувала так: "Для Росії Віктор Орбан - досить легкий партнер. Відтоді, як він почав правити країною, між Москвою і Будапештом виникає значно менше проблем, ніж, скажімо, між Будапештом і Брюсселем".

Критики побачили це й тоді, коли була спроба ЄС проводити єдину енергетичну політику щодо Росії. Орбан сказав, що не братиме участі в цьому. "Я не збираюся ставити угорські інтереси на карту тільки тому, що Україна в небезпеці", - повідомив він знову кілька тижнів тому.