Economist: настрої американців стають більш войовничими

Все про економіку та фінанси

10 вересня Барак Обама оголосив про відкриту кампанію проти Ісламської держави (ІД) в Іраку і Сирії, що стало несподіванкою з огляду на його репутацію обережного політика, а також відобразило повернення до войовничої позиції республіканської партії, і, найважливіше, зактивізувало вражену стратою двох американських журналістів громадськість, яка, втім, не помічала смертей арабів. На кону стоїть президентство Обами, а критики в один голос запитують, чи він зможе захистити американців, пише The Economist.

Коли у 2011 році Обама з гордістю заявив, що війна Америки в Іраку найближчим часом закінчиться, він навряд чи міг собі уявити, що через три роки громадська думка зобов`яже його звернутися з Білого дому із закликом відправити 500 американських військовослужбовців в Ірак, щоб ті приєдналися до сотень солдатів, які вже на місці навчають, тренують та постачають техніку іракським і курдським бойовикам. Він сказав, що нові іракські національні підрозділи в сунітських містах також отримають підтримку. Союзників на землі підтримають "систематичними" повітряними ударами проти ІД в Сирії, а також в Іраку. Американські бойові підрозділи не будуть боротися на чужій землі, пообіцяв він, підбираючи слова із правовою точністю. Але: "Якщо ви погрожуєте Америці, то не знайдете безпечного місця".

З того часу, як у Сирії почалося повстання проти режиму Башара Асада, Обама не йшов назустріч закликам помічників, зокрема, першого держсекретаря Хілларі Клінтон, щодо озброєння повстанців, аби протистояти ризику екстремістів. 8 серпня президент назвав "фантазією" можливість того, що сирійський уряд могла скинути опозиція, яку він охарактеризував "по суті складеною з колишніх лікарів, фермерів, фармацевтів і т.д.". Місяць потому у телезверненні Обама оголосив про розширену допомогу сирійським повстанцям, додавши, що в боротьбі з ІД, "ми не можемо покладатися на режим Асада, що тероризує свій народ". Він порівняв цю стратегію, що включає військово-повітряні сили і наземну підтримку регіональних союзників, з місіями в Сомалі та Ємені.

Хоча президент вважає, що має законне право наносити повітряні удари, а також заручатися підтримкою обох партій, він знову звернувся до Конгресу, щоб утвердити кошти, необхідні для підготовки та озброєння великого числа сирійських бойовиків. Запит на допомогу сирійським повстанцям сумою у 500 млн.дол. чекає свого затвердження у Конгресі ще з червня.

Прохання до Конгресу схвалити план щодо нарощування американської антитерористичної вогневої міці може бути відповіддю на скарги членів Конгресу, які засудили Обаму як "сумнівного командира-головнокомандувача" і жадали провести йому консультації. Тим не менш, за декілька годин до виступу Обами, лідери Палати представників і Сенату розділилися у пошуку центральної лінії поведінки. Багато республіканців щасливі знову почати войовничу політику, спільно звинувативши Обаму (і місіс Клінтон, яку передбачають кандидатом у президенти на виборах 2016 року) у безпорадній зовнішній політиці. Але до виборів, які пройдуть менш ніж за два місяці, багато хто в Конгресі побоюється голосувати за війну, адже це може бути використане проти них. Як заявив журналістам незвично відвертий республіканський конгресмен, багато з його колег надають перевагу простому підходу: вони денонсуюють Обаму, якщо його план піде шкереберть, а якщо він виявиться вдалим, то "запитають, чому ж президент так довго чекав".

Підтримка зовнішньої політики Обами знаходиться на рекордно низькому рівні. Але громадські настрої непослідовні. Після того, як Сирія в минулому році застосувала хімічну зброю проти власного населення, лише кожен п’ятий американець вважав повалення режиму Асада своїм національним інтересом. Виборці заполонили Конгрес із закликами проти навіть найменших ракетних ударів.

Тепер опитування показують, що майже три чверті американців підтримують повітряні удари по Іраку, дві третини підтримують удари по Сирії та 61% вірять, що дії проти ІД знаходяться в інтересах Америки. Соціологи повідомляють, що нова громадська войовничість пов’язана зі стратою репортерів. Відповідно до одного з опитувань, американці приділяють більше уваги цим вбивствам, ніж будь-яким іншим подіям за останні п`ять років. Америка, як і раніше, втомилася від війни. Але вона хоче відчувати себе в безпеці.