Die Welt: Чи стане Португалія причиною наступної кризи в єврозоні?

Все про економіку та фінанси

У Європі відновлюється страх перед повернення єврокризи. Запустити її може Португалія – держава, яка поруч з Ірландією вважалася донедавна прикладом для інших країн єврозони щодо спроможності вирішувати свої економічні проблеми. Про це пише Die Welt.

Спусковим механізмом може стати Bankhaus Espírito Santo (BES) – найбільша фінустанова в країні. Циркулюють чутки про нібито сумнівний її бізнес і платіжні проблеми основних акціонерів. За даними ЗМІ, їх структури мають проблеми з 7-мільярдними боргами. І хоча на кінець І кварталу капітал BES перевищував мінімальні вимоги регулятора на 2 млрд євро, це провокує невизначеність серед інвесторів, які побоюються негативного впливу на сам банк (який має досить складну структуру власності) та нисхідну динаміку акцій.

Рецидив кризи може зашкодити не тільки Португалії (яка, до речі, нещодавно запевняла, що більше не потребують допомоги Європейського фонду порятунку – ESM), але й всій єврозоні. Адже проблеми в таких країнах, як Греція, Франція й Італія - досить далекі від вирішення. Чи виникне нова пожежа на півдні Європи, залежить, чи учасники фінансових ринків розглядають події навколо BES як індивідуальний випадок (що може стати інфекцією для решти фінсектору) чи симптом нової слабкості банків в Португалії та інших країнах, які переживають кризу.

Зовсім недавно у столиці Португалії – Лісабоні – на вулиці вийшло біля 40 тис. протестувальників, які виступили проти жорсткої економії уряду. Наприкінці травня рівень безробіття в країні становив більш ніж 14%. Разом з тим у Греції рівень безробіття – 27%, в Іспанії – трохи більше 25%, на Кіпрі – не менше 15%.

З тих пір, як ЄЦБ оголосив курс на скупку держоблігації проблемних країн у разі надзвичайної ситуації, побоювання з приводу майбутнього Європи дещо заспокоїлася. За очікуваннями інвесторів, завдяки підтримці центробанку ризики є керованими. І фактом лишається те, що чимало проблем в країнах Південної Європи дійсно були вирішені, хоча повністю не зникли.