Der Spiegel: Ренці хоче навести лад в ЄС, не зробивши це в Італії?

Все про економіку та фінанси

Прем`єр-міністр Італії Матео Ренці асоціюється з імунітетом до жорсткої економії та розглядається як новий противник канцлера Меркель. Але перш, ніж він може врятувати Європу, він спочатку мав би навести лад у власній країні. Про це пише Der Spiegel.

Як констатує видання, М. Ренці, мабуть, «занадто мало йому землі, на якій він править, - Італії». Коли він виступає, то відчуває себе зіркою на сцени або наче звертається до гігантського футбольного стадіону. Його оточення аплодує йому стоячи. Коли він виступав минулого тижня в Європарламенті в Страсбурзі, було досить людно – як на початку виступів Барака Обами.

Саме харизма привела молодого 39-річного Ренці кілька років тому у мерію у Флоренції, потім він очолив соціал-демократичну партію в Італії, і, нарешті, став прем`єр-міністром. Багато хто говорить, що він на вершині Європи.

На саміті ЄС наприкінці червня, коли уряд Ангели Меркель хотів нагадати правила Пакту стабільності євро, Ренці наголосив, звертаючись до федеральних банкірів, що «Європа належить людям, а не будь-яким банкірам». «Коли ми говоримо про економію, а не про ріст і інвестиції, ми руйнуємо Європу», - зазначав він. До цього він хотів би зобов’язати не тільки Меркель, а й нового передбачуваного президента Єврокомісії Жан-Клода Юнкера.

«Чоловік хоче опинитися на вершині Європи, при цьому не пробувши навіть і півроку на посаді. У Берліні та Брюсселі, тим не менш, ставлять на Ренці, тому що він більш енергійний, ніж президент Франції Олланд – традиційний німецький союзник», - зазначає Der Spiegel.

Тим не менш, цей талант і пристрасть водночас є проблемою Ренці. Бо він пробуджує дуже схожі помилкові (як в Обами) очікування. Зрештою країна Ренці виглядає набагато слабше, ніж її керівник. Борговий тягар Італії, як і раніше, досить високий. А уряд, скажімо, вирішив надати податковий бонус для осіб з низьким рівнем доходів, хоча наразі грошей для цього немає (можуть з’явитися хіба завдяки податковій угоді Швейцарією, яка тільки має обговорюватися).

Ренці має досить сильний вплив в Європі, але там він не може дати відсіч Меркель. Чутки про нову інтерпретацію Пакту стабільності "перебільшені", як це визначив Жозе-Мануель Бароззу на зустрічі з Ренці в Римі. «Потрібно дотримуватися пакту стабільності. Pacta sunt servanda міг би вважатися римським винаходом», - сказав Бароззу. Ренці засмучено посміхався.

Водночас спір про Пакт стабільності євро має другорядну роль, адже Італія повинна спочатку вирішити питання у власній країні. Ренці зібрав навколо себе молодих фахівців, що нагадують його самого – добре навчених, які знають багато іноземних мов – представників нової Італії. Але реальні правителі сидять в міністерствах в Італії, і там опір структурним реформам величезний. Навіть незначні новації, такі як обмеження впливу сенаторів коштували багато сил.

Саме тому геній поступово відходить назад. На початку свого правління Ренці пообіцяв велику реформу за місяць. Тепер його програма реформи буде тривати 1000 днів. Він також спростовує чутки про керівну роль у Європі: «Наразі боротися проти Німеччини було б абсолютно неправильно. Німеччина – не наша проблема. Італія – це наша проблема».

«Насамперед, його власна», - підсумовує Der Spiegel.