Businessweek: Моторошне попередження з Португалії

Все про економіку та фінанси

Чому проблеми в маловідомому португальському банку Espírito Santo (не зробив платіж по короткостроковому боргу) примусили здригнутися ринки у всьому світі? Відповідь на це питання спробував дати кореспондент Bloomberg Businessweek у Парижі Кароль Метлек.

Що справді лякає інвесторів – це ризик «порочної петлі», коли ослаблені банки налягають на уряди, просячи підтримки та висмоктуючи держбюджет, що в результаті тягне і банки, і держказну на дно. Незважаючи на прогрес у боротьбі з кризою, «вищі посадові особи мало зробили для ослаблення петлі між банками та державами на периферії єврозони», вважає старший економіст Capital Economics в Лондоні Дженіфер МакКеоун.

Інвестори сигналізують, що прекрасно розуміють ризик: дохідність від держборгу Португалії різко піднялась за останні кілька днів через стурбованість щодо здоров’я банківської системи країни. Дохідність від грецького, італійського та іспанського боргів росте також.

Португалія нещодавно стала другою країною єврозони, котра отримала право на вихід з програми фінансової допомоги, створеної ЄС та Міжнародним валютним фондом. Однак перед країною пролягає ще довга дорога, щоб позбутися боргу у розмірі 214 млрд євро, який є третім найбільшим боргом в єврозоні за відношенням до ВВП. Останнє, що необхідно – це порятунок банків, який обійдеться далеко не дешево.

Акції Espírito Santo були відсторонені від торгів у четвер після того, як вони втратили 20% вартості. «Стресовий стан Espírito приніс знову в центр уваги питання здоров’я периферійних банків», - написав в своєму повідомленні стратег Джим Райд з DeutscheBank.

Слабкість периферії не здавалась би такою страшною, якби справи в решти Європи йшли добре. А невтішні економічні дані продовжують сочитися з основних економік регіону – промислове виробництво Франції впало на 1,7% в травні, в Італії – на 1,2%. І навіть Німеччина демонструє ознаки стресової ситуації.

Країни єврозони створили новий банківський союз, котрий був призначений для того, щоб розподіляти між собою вартість порятунку банків, але наразі бракує необхідних кроків, щоб цього досягнути, і зрештою тягар переходить на плечі урядів, що створює й основу для сценарію порочної петлі.