Bloomberg: Україні доведеться домовлятися з Путіним – санкції ЄС перемогу Києву не забезпечать

Все про економіку та фінанси

ЄС вирішив запровадити нові санкції проти Росії на фоні перемир’я на Донбасі тому, що вважає – РФ погодилась на тимчасове припинення вогню, щоб просто запобігти санкціям. Про це пише в своїй колонці редактор Bloomberg Marc Champion.

Як зазначається в матеріалі, основна проблема полягає не в тому, чи наземна наступальна операція припиниться на кілька днів, а в тому, чи відкине президент Путін свої війська і техніку назад до російського кордону і залишить їх там.

На думку автора Bloomberg, якщо ЄС справді затримав введення нових санкцій проти державних нафтових компаній і банків Росії, щоб дати Путіну час для відведення своїх військ, це виглядає розумно. Але є принаймні дві причини підозрювати, що це не так.

«По-перше, оголошуючи про відкладення санкцій, президент ЄС Герман Ван Ромпей не згадав про виведення військ. Він вжив розмиті терміни: Друга причина сумнівів в рішучості ЄС (незважаючи на його і так загалом слабку зовнішню політику) полягає в країнах, які вимагали відкладення, і водночас колись найбільше кричали за введення санкцій проти Росії - Австрії, Кіпру і Словаччини», - констатує Marc Champion.

«Інше питання, чи санкції є правильним рішенням взагалі? Один з аргументів говорить про те, що вони не вплинули на поведінку Путіна, то навіщо продовжувати? Звісно, гіпотетично можна припусти: а що сталося б, якби Росія не отримала реакцію на анексію Криму і дестабілізацію ситуації на сході України? Я не знаю відповіді на це питання, як і будь-хто інший. Лише один приклад: чи дозволив би Путін провести в Україні президентські вибори у травні, якби канцлер Німеччини Ангела Меркель і американський президент Барак Обама не пригрозили йому економічними санкціями? Можливо, але не очевидно. Чи послав би він більше регулярних військ в Україну раніше чи в найближчому майбутньому, якби не загроза фінансових втрат?» , - зауважує редактор Bloomberg.

За словами Marc Champion, позиція Путіна полягає в тому, що той має право визначати зовнішню і торгівельну політику сусідів. Він також вирішив, що уповноважений на військове втручання в будь-яку країну, де живуть російськомовні громадяни. Ще він із принципових міркувань заявив, що Росія є серцем окремої цивілізації, цінності якої суперечать європейським, залишивши відкритим питання, де ця цивілізація починається і закінчується…

«Все це жахає, особливо якщо враховувати нову політику Росії як ядерної держави. Тому санкції не слід розглядати як намагання вибороти перемогу для України (їй доведеться домовлятися). Не слід їх також розглядати як спробу зробити Путіна непопулярним у себе вдома або схилити його найближче оточення до повстання (смішні надії), як іноді кажуть. Санкції повинні продемонструвати, яку поведінку партнера Європа ніколи не погодить, а також за які цінності і правила стоятиме горою, навіть ціною втраченого бізнесу і поганих стосунків з Росією», - резюмує автор Bloomberg.