Стрес-тест: 16 банків до кінця червня-2022 подадуть плани дій, - Меморандум з МВФ

Все про економіку та фінанси

В оновленому Меморандумі про співпрацю з МВФ влада України констатувала, що банківський сектор успішно пройшов кризу.

“Завдяки нашому істотному поступу з очищення банківської системи, яке розпочалося з 2014 року, банки увійшли у кризу з належним рівнем капіталізації та ліквідності. Запроваджені у 2020 році заходи регулювання, спрямовані на подолання впливу пандемії COVID-19 на кредитний ризик банків, було припинено у період з квітня по липень 2021 року, за винятком тих заходів, що були спрямовані на місцеві органи влади. У жовтні 2021 року було також припинено дію заходів, спрямованих на підтримку ліквідності банків (операції з довгострокового рефінансування та операції своп процентної ставки)”, - йдеться в документі.

Разом з тим, у ньому зазначається, що перевірки якості активів, які в усіх банках проводили зовнішні аудитори, та стрес-тестування, що відбувалося у 30 найбільших банках, (які становлять 93 відсотки активів системи) продемонстрували, що на кінець 2020 року в цілому банківська система є прибутковою та достатньо капіталізованою.

“На основі результатів цієї діагностики НБУ в серпні 2021 року доручив чотирьом банкам вжити заходів та/або мобілізувати додатковий капітал для покриття потреб у капіталі, визначених за базовим сценарієм, до кінця грудня 2021 року, а також попросив ці чотири та ще шістнадцять банків подати їхні плани дій, спрямовані на подальше підвищення достатності капіталу шляхом вливання капіталу та/або зменшення ризику до кінця червня 2022 року у відповідь на несприятливий сценарій. Щодо тих банків, які не забезпечать впровадження своїх планів дій, ми будемо вживати наглядові заходи впливу”, - зауважується в Меморандумі.

У ньому нагадується, що прийнятими змінами до законодавства було посилено систему банківського нагляду завдяки забезпеченню відповідності системи корпоративного управління Базельським основним принципам корпоративного управління у банках (в тому числі колективної придатності наглядових рад), посиленню вимог до акціонерів та умов ліцензування, поліпшенню структури капіталу, та наданню НБУ правових повноважень здійснювати калібрування вимог до капіталу та ліквідності по відношенню до конкретних банків.

“По завершенню трирічного перехідного періоду нормативна база відповідатиме вимогам Базель II щодо структури другого рівня капіталу та Базелю III щодо структури капіталу та ліквідності. Для того, щоб забезпечити повне дотримання банками вимог щодо нової структури до січня 2025 року, ми прийняли графік впровадження необхідних заходів із зазначенням часових рамок”, - йдеться в документі.

Ще цитата: "Ми переглянули перші плани відновлення діяльності банків та реалізуємо наші чітко прив’язані до графіку плани із запровадження нових вимог щодо капіталу та ліквідності. Плани відновлення діяльності були подані всіма банками, а НБУ завершив перший цикл зауважень до них. Ці плани будуть частиною щорічного процесу наглядової та аналітичної оцінки в 2022 році. В квітні 2021 року був запроваджений норматив чистого стабільного фінансування (NSFR) для банків, початково встановлений на рівні 80 відсотків із поступовим підвищенням до 100 відсотків у квітні 2022 року. В липні 2021 були підвищені ваги ризику для незабезпечених споживчих позик у відповідь на швидке зростання цього кредитного сегменту. В січні 2022 року наберуть чинності вимоги щодо капіталу під операційний ризик. Також у 2022 році НБУ затвердить вимоги щодо запровадження процесу оцінки достатності внутрішнього капіталу (ICAAP) та процесу оцінки достатності внутрішньої ліквідності (ILAAP). Згідно до Закону Про банки і банківську діяльність, ці вимоги набудуть чинності у серпні 2024 року. Ми запровадимо графік введення в дію нового буферу консервації капіталу, а також буферу системної важливості до березня 2022 року. Попередні оцінки показують, що в цілому банки готові до нових вимог щодо капіталу, а також, що додатковий тягар нормативів капіталу не буде істотним.