США: Україна має шанс оминути етап ПДЧ на шляху до НАТО, як Фінляндія та Швеція

Все про економіку та фінанси

Тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін в інтерв’ю "Європейській правді" заявила, що Україна має шанс стати членом НАТО без етапу Плану дій щодо членства - як Фінляндія та Швеція, тому що це не обов`язкова частина процедури вступу.

"Що стосується можливості вступу Фінляндії без ПДЧ, то План дій щодо членства ніколи не був юридичною вимогою для приєднання до НАТО, а отже, Україна також може вступити до Альянсу без ПДЧ. Однак я би не називала це скороченою процедурою", - зазначила тимчасова повірена.

Вона зауважила, що ПДЧ – це механізм, який дозволяє державі-члену досягнути вимог для сумісності, і якщо якась держава вже відповідає усім вимогам – План дій щодо членства стає непотрібним.

"Тому як Україна, так і будь-яка інша держава не має отримувати План дій щодо членства та виконувати його у разі, якщо ви загалом будете відповідати більшій частині вимог", - сказала Крістіна Квін.

У рішенні Брюссельського саміту НАТО у червні 2021 року підтвердили рішення Бухарестського саміту 2008 року про те, що Україна у майбутньому стане членом Альянсу через План дій щодо членства.

Як відомо, Фінляндія та Швеція очікувано подадуть заявки на вступ до НАТО вже 17 травня.

Крістіна Квін зазначила, що Сполучені Штати надали Україні військову допомогу без якихось умов щодо Донбасу і Криму. Вона констатувала, що Україна вже примусила російську армію відступити з Київщини, Чернігівщини та під Харковом, тож "не позбавлене логіки припущення, що вона відкине росіян і з інших окупованих регіонів".

"Ми, надаючи Україні безпекову допомогу, не обговорювали якимось чином використання наданої зброї щодо Криму та Донбасу, не ставили умов з цього приводу. Натомість ми завжди визнавали, що і Крим, і Донбас – це Україна, і цей факт матиме величезне значення, коли ми будемо ухвалювати рішення про подальшу підтримку в контексті того, як далеко Україна відкидатиме російську армію. Але рішення про це лишається за Україною", - зазначила тимчасова повірена.

Вона додала, що чула припущення про те, що США нібито зумисно не надають Україні стільки зброї, щоб російську армію можна було відкинути і перемогти, і дають стільки, щоби їх тільки стримувати та виснажувати.

"Це абсолютна неправда. І найпростіший доказ – той факт, що ви все ж відкинули армію РФ з півночі Києва та з Харківщини. Ми хочемо, щоби ви відкинули армію РФ і у інших напрямках. Ми хочемо, щоби Україна перемогла у цій війні! І ми щоденно працюємо над тим, щоби це сталося. США вже поставили в Україну більше зброї, ніж будь-яка інша держава, і ми продовжуватимемо це робити", - наголосила Крістіна Квін.

За її словами, Україна має перемогти у війні з РФ, а також має самостійно визначати, що вважати перемогою.

"Україна має здобути перемогу, але визначати обриси цієї перемоги мають не США, а Україна. Український уряд та українці мають визначити, який підсумок війни є для них прийнятним, а який – ні. А ми підтримаємо те рішення щодо перемоги, яке ви оберете", - сказала Крістіна Квін.

Вона зазначила, що США підтримують такий варіант завершення війн, який гарантує більшу безпеку для Європи - щоб Росія стала менш загрозливою для своїх сусідів і континенту загалом, і Україна почувалася у більшій безпеці.

"Наш міністр оборони Ллойд Остін сказав, що ми прагнемо побачити Росії стратегічно слабшою, тому що нас непокоїть, чи не зробить президент Путін новий безвідповідальний крок на кшталт того, який він зробив в Україні.

Ми також не уникаємо говорити про те, чи потрібні вам переговори та якийсь договір з РФ на шляху до перемоги, чи ні. Це має бути ваше рішення", - сказала тимчасова повірена США.