США планують перекрити доступ РФ до частини валютних резервів у вигляді СПЗ

Все про економіку та фінанси

Сполучені Штати мають намір перекрити Росії доступ до частини валютних резервів — у вигляді спеціальних прав запозичення. Проект такого закону, який забороняє операції з цим російським активом, ухвалила в середу палата представників (нижня палата) конгресу США, повідомляється на сайті американського законодавчого органу, пише zn.ua.

Спеціальні права запозичення (СПЗ, «валюта» Міжнародного валютного фонду) є міжнародним резервним активом, створеним МВФ у 1969 році, і доповнюють офіційні резерви його держав-членів, зазначено у довідці на сайті фонду. Вартість СПЗ заснована на кошику з п`яти валют - долара США, євро, китайського юаня, японської єни та британського фунта стерлінгів. Країни можуть обмінюватися СПЗ між собою і також міняти їх на валюти, нагадує конгрес США.

Прийнятий палатою представників документ забороняє Мінфіну США будь-які операції з обміну СПЗ, які мають Росія або Білорусія.

Американському Мінфіну наказується «наполегливо агітувати» країни, які є членами МВФ, на запровадження такої самої заборони. Також представники США в МВФ мають протистояти розподілу СПЗ на користь Росії чи Білорусії.

Положення документа діятимуть п`ять років після його набуття чинності або доти, доки Росія та Білорусія не припинять «дестабілізуючу діяльність щодо суверенітету та територіальної цілісності України» (у другому випадку заборона для Мінфіну на обмін СПЗ із зазначеними країнами буде скасована через місяць після того, як президент США доповість конгресу про виконання описаної умови).

Росія, згідно з останніми даними (на 1 лютого 2022 року), має резерви в спеціальних правах запозичення на 24,085 млрд доларів в еквіваленті. Зокрема, РФ у серпні 2021 року отримала від Міжнародного валютного фонду 17,5 млрд доларів у вигляді СПЗ у рамках антикризового розподілу коштів фонду.