США озвучили деталі санкцій проти Росії в разі подальшого вторгнення РФ в Україну

Все про економіку та фінанси

Посол України в США Оксана Маркарова констатує, що Білий дім оприлюднив деякі деталі економічних наслідків для РФ у разі подальшого вторгнення до України.

Пані посол опублікувала детальне резюме виступу представників влади США: 

"25 січня 2022 року старшими посадовими особами Адміністрації США проведено телефонну конференцію для ЗМІ щодо економічних заходів Сполучених Штатів та їх союзників і партнерів зі стримування російської агресії проти України.

Зокрема повідомлено, що США разом зі своїми союзниками та партнерами продовжують працювати над переліком жорстких економічних заходів, що будуть запроваджені проти Росії у разі її подальшого вторгнення до України та передбачають санкції з масштабними наслідками, які не розглядалися у 2014 році. Підкреслено, що «поступовість» накладання санкцій закінчилася і цього разу США «розпочнуть з вершини драбини ескалації та залишаться там» -- зазначений сигнал доведено [до РФ] дуже чітко. Відзначено, що ситуація на російських ринках, вартість запозичень, курс російської валюти, а також ризик дефолту відображають серйозність економічних наслідків, які США можуть та запровадять проти російської економіки у разі подальшого вторгнення. На додаток до фінансових санкцій, які матимуть негайний та видимий ефект з дня їх запровадження, США також готуються до застосування нових інструментів експортного контролю, що матимуть стратегічні наслідки для Росії в середньостроковій перспективі. Зокрема, американська сторона розглядає можливість запровадження обмежень на постачання до РФ високотехнологічної продукції, що наразі є «важливим вкладом у стратегічні амбіції Росії». При цьому передбачається заборона на експорт зі Сполучених Штатів до РФ певних товарів та технологій, а також, потенційно, заборона на постачання продукції не американського виробництва, що підпадає під режим експортного контролю з боку США.

Відзначено, що враховуючи глобальне домінування США у сфері програмного забезпечення, технологій та інструментарію, варіанти запровадження експортного контролю, що наразі розглядаються Сполученими Штатами спільно з їх союзниками та партнерами, завдадуть шкоди стратегічним амбіціям Путіна щодо індустріалізації економіки, зокрема розробці штучного інтелекту, квантового обчислення, оборонній, аерокосмічній та іншим ключовим секторам економіки. Підкреслено, що це не є вичерпним переліком [секторів російської економіки, що постраждають у результаті застосування американських обмежень]. Наголошено, що США розглядають всі опції [застосування санкцій] та єдині зі своїми союзниками та партнерами щодо рішучості з питання запровадження серйозних наслідків для Росії у разі її подальшого вторгнення до України. Хоча дії США та ЄС [по запровадженню санкцій] можуть бути не ідентичними, вони є єдиними у своєму намірі запровадити масштабні наслідки, які б завдали серйозний та негайний удар по Росії, та з часом зробили б її економіку ще більш крихкою, а також підірвали б прагнення Путіна розповсюджувати вплив на світовій арені.

Відзначено, що готуючи заходи максимального тиску на керівництво РФ, американська сторона також сфокусована на мінімізації «небажаних побічних наслідків». У т.ч. згадано про потенційний вплив «конфлікту в Україні» на постачання енергоресурсів. Наголошено, що у разі вепонізації Росією постачань природнього газу та сирої нафти, зазначене не залишиться без наслідків для російської економіки – Росія потребує доходів від нафти та газу не менше, ніж Європа потребує постачань енергоресурсів. Підкреслено, що доходи від експорту нафти та газу складають дві третини доходів РФ та близько половини доходів федерального бюджету РФ – «це не є асиметричною перевагою Путіна, це взаємозалежність».

Сполучені Штати протягом останніх кількох тижнів тісно співпрацюють зі своїми союзниками та партнерами для ідентифікації сфер, де Росія може використати енергоресурси у якості зброї у рамках її агресивної стратегії проти України. Зокрема США розробляють план на випадок надзвичайних обставин у разі вторгнення РФ [до України], нанесення шкоди інфраструктурі чи призупинення поставок енергоносіїв на ринки у якості відповіді на санкції чи інші контрзаходи з боку США та їх союзників. Так, Сполучені Штати працюють з іноземними країнами та компаніями по всьому світу для забезпечення безпеки поставок та пом’якшення цінових потрясінь, що матимуть наслідки як для США, так і для глобальної економіки. Підкреслюється, що переривання фізичного постачання енергоресурсів транзитом через територію України безперечно найбільш гостро вплине на ринок природнього газу у Європі. Виходячи із зазначеного США активно співпрацюють з європейськими союзниками для координації відповідного планування на випадок «надзвичайних обставин», включаючи обговорення поточного використання наявних в Європі запасів енергоресурсів, що наразі знаходяться на дуже низькому рівні через скорочення поставок з боку РФ протягом останніх місяців. Зокрема, США працюють над ідентифікацією додаткових обсягів не російського природнього газу з інших країн світу – від Північної Африки та Близького Сходу до Азії та Сполучених Штатів. Відповідно, США ведуть переговори з провідними виробниками природнього газу по всьому світу для визначення їх можливостей та готовності тимчасово збільшити видобуток природнього газу та виділити ці додаткові обсяги для споживачів у Європі. Відзначається, що Росія «зазвичай» постачає близько 40 млрд.куб.м. природнього газу до Європи через Україну (відповідно до контракту 2019 року); Росія вже вдвічі скоротила ці поставки. Для забезпечення проходження Європою зимового та весняного періоду Сполучені Штати очікують, що будуть готовими забезпечити альтернативні поставки, що будуть покривати значну частину потенційного дефіциту. США також готуються до пом’якшення наслідків більш «екстремальних» та менш ймовірних сценаріїв, за яких Росія припинить постачання енергоресурсів до Європи за іншими маршрутами. США також взаємодіють з провідними покупцями та постачальниками LNG для забезпечення гнучкості їх існуючих контрактів та сховищ з метою перекидання ресурсів до Європи у разі необхідності. Наголошується, що США здійснили аналіз наслідків потенційних збоїв у постачанні енергоресурсів та планують працювати над тим, щоб забезпечити Європу альтернативними джерелами енергоресурсів за найбільш вірогідних сценаріїв. США тісно співпрацюють за цими питаннями з кількома європейськими країнами, ЄК, а також постачальниками енергоресурсів по всьому світу.

Відзначено, що протягом двох-трьох тижнів січня вже відбувалося перенаправлення поставок LNG на європейські ринки з азійських через зростання цін на енергоносії в Європі, що мало значний вплив на стабільність енергопостачань до Європи. У разі сценарію конфлікту та призупинення поставок енергоносіїв через пошкодження інфраструктури чи навмисно [з боку РФ], США забезпечать готовність постачальників наростити їх поставки до Європи – вочевидь, знадобиться кілька днів, до тижня чи двох для перенаправлення цих поставок. Таким чином, природній газ з європейських газосховищ можна буде використати протягом перших двох тижнів, поки не будуть забезпечені поставки з альтернативних джерел.

Відзначено, що вищевикладені експортні обмеження проти РФ матимуть мінімальний вплив на глобальні ланцюги постачань, адже вони стосуватимуться заборони постачання до РФ продукції, що є критично важливою для її амбіцій по розвитку високотехнологічних спроможностей в аерокосмічній та оборонній галузях, лазерній техніці, сенсорах, штучному інтелекті, робототехніці, квантових обчисленнях тощо. Експортний контроль позбавить Росію доступу до високотехнологічної продукції, яку вона не зможе замінити власним виробництвом чи альтернативними поставками. Підкреслено, що американська сторона цілком свідомо відбирала сектори російської економіки – це саме ті сектори, які сам Путін виділяв у якості шляху до диверсифікації російської економіки від залежності від газу та нафти. У багатьох випадках, якщо Росія прагне розвивати ці сектори своєї економіки, вона потребує імпортування технологій та продукції, які здатні виготовляти тільки США та їх союзники".