США: для переговорів з РФ щодо "гарантій безпеки" потрібна деескалація

Все про економіку та фінанси

Радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван у розмові з помічником президента РФ Юрієм Ушаковим заявив про готовність Вашингтона до дипломатичної взаємодії через різні канали, проте попередив про необхідність деескалації ситуації на кордоні з Україною, констатує DW.

"Він (Салліван - ред.) чітко вказав, що будь-який діалог має базуватися на взаємності, враховувати наше занепокоєння щодо дій Росії і проходити у повній координації з нашими європейськими союзниками і партнерами. Він також зазначив, що істотний прогрес може відбутися лише в умовах деескалації, а не ескалації", - йдеться у заяві Білого дому, опублікованій у понеділок, 20 грудня.

Як зазначив Салліван, діалог може відбуватися у тому числі через ОБСЄ, Раду НАТО-Росія та двосторонні контакти.

Як повідомив прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков, під час телефонної розмови Салліван та Ушаков "продовжили обговорення в контексті відомих російських пропозицій, викладених у двох проєктах документів і раніше переданих американській стороні". Обговорення мало діловий і прагматичних характер, а сторони домовились продовжувати контактувати, зазначив він.

Днями Росія оприлюднила напрацьовані нею проєкти угод з США і Північноатлантичним альянсом про гарантії безпеки. У першому документі міститься положення, яке виключає подальше розширення НАТО і вступ України у його склад. Окрім того, Москва пропонує Альянсу не розміщувати додаткові війська і озброєння за межами країн, в яких вони знаходилися в травні 1997 року, тобто до вступу країн Центральної Європи у НАТО.

Крім того, в документі, напрацьованому РФ, ідеться, що "учасники, які є державами-членами Організації Північноатлантичного альянсу, відмовляються від ведення будь-якої військової діяльності на території України, а також інших держав Східної Європи, Південного Кавказу і Центральної Азії".

Останніми днями Росія продовжувала нарощувати нові війська біля кордону з Україною, незважаючи на те, що Байден закликав президента Росії Володимира Путіна знизити напруженість під час віртуальної зустрічі, зазначає CNN. За останніми оцінками американської розвідки, на кордоні з Україною та навколо неї розгорнуто понад 50 батальйонних тактичних груп, і ще шість перебувають у дорозі.

За даними західної та української розвідок, скупчення російських військ може свідчити про підготовку Росії до вторгнення в Україну вже цієї зими. Як зазначив нещодавно міністр оборони України Олексій Резніков, найімовірнішим часом для ескалації з боку Росії може бути кінець січня. Він припустив, що кількість російських військ може зрости до 175 тисяч.