Співвласник "Фокстрот" знову не зміг відбити у ФГВФО 3,8 млрд грн активів Дельта Банку

Все про економіку та фінанси

31 травня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ТОВ «Арсенал Фінанс» до Дельта Банку «про визнання наявності прав кредитора за зобов`язаннями та зобов`язання вчинити дії». Як третя особа в справі фігурує Валерій Маковецький (співвласник мережі «Фокстрот»).

Згідно з судовими матеріалами, В. Маковецький був вкладником Дельта Банку, а ТОВ «Арсенал Фінанс» - його повірений.

04.09.2014 Дельта Банк та В. Маковецький уклали договір застави майнових прав №Д-4/2014 (згодом вносилися зміни), відповідно до умов якого банк надав своєму вкладнику в заставу права заставодавця за кредитними договорами, укладеними між Дельта Банк та фізичними та/або юридичними особами-позичальниками. За домовленістю сторін предмет застави оцінено в 1,52 млрд грн (тоді як вартість майнових прав за кредитам юр- та фізосіб на дату укладення цього договору була 3,8 млрд грн).

04.09.2014 ТОВ «Арсенал Фінанс» (новий кредитор), що діяв за договором доручення від імені та в інтересах В. Маковецького і Дельта Банк (первісний кредитор) уклали договір відступлення права вимоги №Д-4.1/2014 для реалізації порядку звернення стягнення на майнові права відповідно до договору застави майнових прав №Д-4/2014 від 04.09.2014.

Після визнання Дельта Банку неплатоспроможним в березні 2015 року комісія Фонду гарантування з перевірки правочинів за кредитними операціями визнала нікчемними зазначені договори.

Згідно з судовими матеріалами, 10.01.2017 Оболонський райсуд м. Києва своїм рішенням, яке було залишене без змін ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 18.04.2017 (про що писав Finbalance), задовольнив позов ліквідатора Дельта Банку та становив нікчемність зазначених договорів (з урахуванням змін, внесених у лютому-2015); припинив обтяження на майнові права Дельта Банку вартістю 3,8 млрд грн.

У рамках згаданої на початку судової справи ліквідатор Дельта Банку подавав зустрічний позов до ТОВ «Арсенал Фінанс» про визнання недійсним договору №Д-4.1/2014 від 04.09.2014, який суд зрештою задовольнив, посилаючись на те, що рішенням Оболонського райсуду м. Києва вже було встановлено нікчемність вказаного договору.

Водночас суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «Арсенал-Фінанс» щодо визнання за ним прав кредитора за кредитними договорами, укладеними між Дельта Банком із позичальниками, оскільки з огляду на наведені вище рішення судів, у В. Маковецького не було права вимоги і воно не могло перейти від нього до ТОВ «Арсенал Фінанс». 

Також суд визнав недійсним договір №Д-4.1/2014 від 04.09.2014 про відступлення прав вимоги, який був укладений між Дельта Банком і ТОВ «Арсенал-Фінанс», яке діяло від імені В. Маковецького.  

Нагадаємо, як писав Finbalance, згідно з судовими матеріалами, В. Маковецький звернувся до ліквідатора Дельта Банку з вимогою визнати його кредитором Дельта Банку. Відповідно до витягу з реєстру акцептованих вимог Дельта Банку, акцептована сума його вимог – 1,255 млрд грн.

При цьому відповідно до договорів застави майнових прав, укладених між Дельта Банком та НБУ 06.10.2009 та 26.02.2014, низка спірних кредитних договорів перебували в заставі НБУ (під кредити рефінансування).

Задовольняючи позовні вимоги ліквідатора Дельта Банку, Оболонський райсуд м. Києва (з чим погодився Апеляційний суд м. Києва) виходив з того, що Дельта Банк, укладаючи з В. Маковецьким спірні договори, прийняв на себе зобов`язання щодо передачі у заставу майнових прав за укладеними банком з юридичними та/або фізичними особами кредитними договорами у порядку іншому, ніж встановлено чинним законодавством, з порушенням правил бухгалтерського обліку, при збільшенні обсягу відповідальності не отримав погодження куратора банку, з наданням переваг В. Маковецькому щодо задоволення його кредиторських вимог до банку за договорами банківських рахунків та вкладів перед іншими кредиторами, у спосіб не передбачений Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а також передав у заставу майнові права, вартість яких значно перевищує кредиторські вимоги В. Маковецького.

Контекст

У Фонді гарантування заявили про сумнівні угоди Дельта Банку, які призвели до виведення з нього активів на 22 млрд грн. За даними ФГВФО, серед структур, на користь яких це було зроблено, – у т.ч. «Фокстрот», в її випадку називалася сума 2,7 млрд грн.

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут і тутз Ощадбанком - тут, з ДІУ - тутз Cargill - тут і тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку на 1,5 млрд грн див. тут.

Як повідомляли в НБУ, в липні-2015 він відмовив співвласнику групи «Фокстрот» Геннадію Виходцеву в погодженні придбання перехідного банку на базі «Дельти». За припущеннями ЗМІ, можливий інтерес бізнесмена до фінустанови зумовлювався спробою повернути кошти «Фокстроту», які нібито зависли в «Дельта Банку». За даними «Форбс», нібито йшлося про депозит на 150 млн дол, водночас в «Фокстроті» цю інформацію спростовували.

У січні 2016 року Госпсуд м. Києва порушив провадження у справі за позовом ліквідатора «Дельта Банку» до ТОВ «Фокстрот-Екомерс" (серед засновників – ТОВ «Група компаній «Фокстрот»; Геннадій Виходцев, Валерій Маковецький) про визнання нікчемним договору застави майнових прав №Д-5/2014 від 04.09.2014.

Як зазначалося в судових матеріалах, 10.12.2013 між ТОВ «Фокстрот-Екомерс» і Дельта Банком був укладений договір банківського рахунку. А 04.09.2014 сторони підписали ще договір застави майнових прав №Д-5/2014, відповідно до якого «Дельта Банк» надав для ТОВ «Фокстрот» майнові права за кредитними договорами, вартість яких встановлена за домовленістю в розмірі 323,4 млн грн. на забезпечення виконання заставодавцем зобов`язань за договором банківського рахунку №26/24879-203 від 10.12.2013.

Крім того, 04.09.2014 між ТОВ «Арсенал Фінанс» (кінцевий бенефіціар - Маковецький Олександр Валерійович; компанія діяла за дорученням від імені й інтересах ТОВ «Фокстрот-Екомерс») та Дельта Банком укладено договір відступлення права вимоги №Д-5.1/2014 на суму 323,4 млн грн. Однією ж з підстав для набуття чинності цієї угоди визначено прийняття рішення Нацбанком про віднесення «Дельта Банку» до категорії неплатоспроможних.

Довідково

За даними Фонду гарантування, коли в Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01 травня 2017 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми було виплачено 15,56 млрд грн (96,7% запланованих виплат), передусім, за рахунок емісійних коштів.

За даними Фонду, ринкова вартість активів Дельта Банк» була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від суми, зазначеної «на папері» на 1 січня 2017 року (94,27 млрд грн).

Про розслідування Генпрокуратури та Нацполіції щодо Миколи Лагуна (основного власника Дельта Банку) і працівників НБУ читайте тут і тутПро звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського Дельта Банку читайте тут

Про визнання Вищим госпсудом недійсною поруки М. Лагуна по зобов`язанням Дельта Банку перед Ощадбанком на 4,3 млрд грн читайте тут

Про визнання недійсною застави 222 автомобілів Mercedes-Benz, 638 Chevrolet та Opel, 1,5 тис ЗАЗ, наданих корпорацією "УкрАВТО" під кредит у Дельта Банку, читайте тутПро інші невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут

Про розслідування ДФС щодо дріблення депозитів у Дельта Банку (в т.ч. у контексті коштів СК "Арсенал Страхування") див. тут.