Співвласник "Фокстроту" хоче реванш з ФГВФО у боротьбі за 3,8 млрд грн активів "Дельти"

Все про економіку та фінанси

01 серпня Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ повернув без розгляду (у зв’язку з несплатою судового збору) для співвласника мережі «Фокстрот» Валерія Маковецького його касаційну скаргу на рішення Оболонського райсуду м. Києва від 10.01.2017 та ухвалу Апеляційного суду м. Києва від 18.04.2017, якими було задоволено позов ліквідатора Дельта Банку та

- визнано нікчемними договори застави майнових прав, укладені у вересні 2014 року і лютому 2015 року; договір відступлення прав вимоги, який у вересні 2014 року Дельта Банк уклав з В. Маковецьким (від його імені діяло ТОВ «Арсенал-Фінанс»);

- застосовано наслідки недійсності нікчемних правочинів шляхом припинення обтяження на майнові права Дельта Банку за кредитами юрособам та фізособам вартістю 3,8 млрд грн за згаданими вище договорами застави та відступлення прав вимоги.

Як зазначалося в судових матеріалах, за інформацією Дельта Банку, на 03.03.2015 (тобто на час введення тимчасової адміністрації) на рахунку В. Маковецького було 58,45 млн дол та 805,7 тис євро.

04.09.2014 Дельта Банк і В. Маковецький уклали договір застави майнових прав №Д-4/2014, за яким Дельта Банк передав у заставу майнові права за кредитами на 1,55 млрд грн, водночас предмет застави був оцінений сторонами на суму 619,9 млн грн. Також 04.09.2014 Дельта і В. Маковецький (від імені якого діяло ТОВ «Арсенал Фінанс») уклали договір відступлення права вимоги (з відкладальними умовами) для реалізації порядку звернення стягнення на майнові права відповідно до зазначеного договору застави майнових прав.

09.02.2015 сторони уклали додаткову угоду, в якій обумовлювалося, що вартість майнових прав за кредитам юр- та фізосіб на дату укладення цього договору складає 3,8 млрд грн, які є засобом забезпечення виконання банком зобов`язань перед В. Маковецьким за договорами банківських рахунків. За домовленістю сторін предмет застави оцінено в 1,52 млрд грн.

У договорі застави передбачалося, що В. Маковецький має право в разі прийняття Нацбанком рішення про віднесення Дельта Банку до категорії неплатоспроможних (в день винесення рішення) задовольнити грошові вимоги, шляхом звернення стягнення на майнові права (відступлення права вимоги, набуття права власності, продажу та/або в інший встановлений законодавством або цим договором спосіб).

На такому фоні 30.10.2014 НБУ відніс Дельта Банк до проблемних та ввів обмеження на його діяльність, зокрема, щодо непередавання в забезпечення третім особам майно та активи банку без погодження з куратором банку. 02.03.2015 Дельта Банк був визнаний неплатоспроможним і тоді ж введена тимчасова адміністрація. 02.10.2015 НБУ ухвалив рішення про ліквідацію банку.

28.12.2015 комісія Фонду гарантування визнала нікчемними зазначені договори застави майнових прав і відступлення прав вимоги – відповідно до п. 5, 7 ч. З ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Як зауважувалося в постанові суду Апеляційного суду м. Києва, під час перевірок операцій Дельта Банку аудитор встановив, що банк при передачі в заставу майнових прав за кредитами на 3,8 млрд грн. перевищив компетенцію, оскільки не погодив це з куратором банку та надав перевагу В. Маковецькому перед іншими кредиторами банку.

04.11.2015 В. Маковецький звернувся до ліквідатора Дельта Банку з вимогою визнати його кредитором Дельта Банку. Відповідно до витягу з реєстру акцептованих вимог Дельта Банку, акцептована сума його вимог – 1,255 млрд грн.

При цьому відповідно до договорів застави майнових прав, укладених між Дельта Банком та НБУ 06.10.2009 та 26.02.2014, низка спірних кредитних договорів перебували в заставі НБУ (під кредити рефінансування).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Дельта Банк, укладаючи з В. Маковецьким спірні договори, прийняв на себе зобов`язання щодо передачі у заставу майнових прав за укладеними банком з юридичними та/або фізичними особами кредитними договорами у порядку іншому, ніж встановлено чинним законодавством, з порушенням правил бухгалтерського обліку, при збільшенні обсягу відповідальності не отримав погодження куратора банку, з наданням переваг В. Маковецькому щодо задоволення його кредиторських вимог до банку за договорами банківських рахунків та вкладів перед іншими кредиторами, у спосіб не передбачений Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а також передав у заставу майнові права, вартість яких значно перевищує кредиторські вимоги В. Маковецького.

Апеляційний суд м. Києва погодився з такою аргументацію суду першої інстанції.

Як писав Finbalance, 31 травня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ТОВ «Арсенал Фінанс» до Дельта Банку «про визнання наявності прав кредитора за зобов`язаннями та зобов`язання вчинити дії». Як третя особа в справі фігурував Валерій Маковецький.

Контекст

У Фонді гарантування заявили про сумнівні угоди Дельта Банку, які призвели до виведення з нього активів на 22 млрд грн. За даними ФГВФО, серед структур, на користь яких це було зроблено, – у т.ч. «Фокстрот», в її випадку називалася сума 2,7 млрд грн.

Про судові війни Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут і тут, з Ощадбанком - тут, з Укрексімбанком - тутз ДІУ - тутз Cargill - тут і тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут. Про спір НБУ з Укргазбанком через активи Дельта Банку див. тут

Як повідомляли в НБУ, в липні-2015 він відмовив співвласнику групи «Фокстрот» Геннадію Виходцеву в погодженні придбання перехідного банку на базі «Дельти». За припущеннями ЗМІ, можливий інтерес бізнесмена до фінустанови зумовлювався спробою повернути кошти «Фокстроту», які нібито зависли в «Дельта Банку». За даними «Форбс», нібито йшлося про депозит на 150 млн дол, водночас в «Фокстроті» цю інформацію спростовували.

У січні 2016 року Госпсуд м. Києва порушив провадження у справі за позовом ліквідатора «Дельта Банку» до ТОВ «Фокстрот-Екомерс" (серед засновників – ТОВ «Група компаній «Фокстрот»; Геннадій Виходцев, Валерій Маковецький) про визнання нікчемним договору застави майнових прав №Д-5/2014 від 04.09.2014.

Як зазначалося в судових матеріалах, 10.12.2013 між ТОВ «Фокстрот-Екомерс» і Дельта Банком був укладений договір банківського рахунку. А 04.09.2014 сторони підписали ще договір застави майнових прав №Д-5/2014, відповідно до якого «Дельта Банк» надав для ТОВ «Фокстрот» майнові права за кредитними договорами, вартість яких встановлена за домовленістю в розмірі 323,4 млн грн. на забезпечення виконання заставодавцем зобов`язань за договором банківського рахунку №26/24879-203 від 10.12.2013.

Крім того, 04.09.2014 між ТОВ «Арсенал Фінанс» (кінцевий бенефіціар - Маковецький Олександр Валерійович; компанія діяла за дорученням від імені й інтересах ТОВ «Фокстрот-Екомерс») та Дельта Банком укладено договір відступлення права вимоги №Д-5.1/2014 на суму 323,4 млн грн. Однією ж з підстав для набуття чинності цієї угоди визначено прийняття рішення Нацбанком про віднесення «Дельта Банку» до категорії неплатоспроможних.

Довідково

За даними Фонду, ринкова вартість активів Дельта Банку була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від балансової вартості, зазначеної «на папері» станом на 01.01.2017 (94,27 млрд грн).

Коли Дельта Банк була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 31,4 млрд грн, а юросіб – 12,4 млрд грн.

На 01.07.2017 вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,58 млрд грн (96,8% запланованих виплат), передусім, за рахунок емісійних коштів.

У квітні НБУ заявляв, що борг Дельта Банку перед ним по кредитам рефінансування становить 8 млрд грн.

Про розслідування Генпрокуратури та Нацполіції щодо Миколи Лагуна (основного власника Дельта Банку) і працівників НБУ читайте туттуттут і тутПро звинувачення білоруських правоохоронців на адресу М. Лагуна в розкрадання коштів білоруського Дельта Банку читайте тут. Про розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, див. тут.

Про визнання Вищим госпсудом недійсною поруки М. Лагуна по зобов`язанням Дельта Банку перед Ощадбанком на 4,3 млрд грн читайте тут. Про стягнення Укрексімбанком землі з компанії сестри М. Лагуна через борг на 45 млн дол див. тут.

Про сумнівний продаж Фондом гарантування мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, а також про виведення сотень автомобілів з-під застави банку читайте тут.

Про інші невдалі судові спори ліквідатора "Дельта Банку" з позичальниками читайте тут і тут

Про розслідування ДФС щодо дріблення депозитів у Дельта Банку (в т.ч. у контексті коштів СК "Арсенал Страхування") див. тут.

Коментарі М. Лагуна див. туттуттут і тут.