Спецконфіскація: кіпрській фірмі не вдалося відсудити в Ощадбанку 690 млн грн

Все про економіку та фінанси

25.11.2021 Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов кіпрської компанії Opalcore Ltd до Ощадбанку (в справі №910/5099/20) про стягнення 689,5 млн грн.

Згідно з судовими матеріалами, відповідні кошти та цінні папери (ОВДП) були списані з рахунків позивача у рамках спецконфіскації на підставі вироку Краматорського міського суду Донецької області від 28.03.2017 у справі №234/4135/17.

Цитата з рішення Госпсуду м. Києва від 25.11.2021: "Оскільки судом не встановлено наявності порушеного права позивача, за яким він звернувся до суду, так як позивач не був власником грошових коштів перерахованих відповідачем на час такого перерахування, та за відсутності порушень відповідачем порядку перерахування грошових коштів, відносно яких судом застосовано спецконфіскацію, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині стягнення з відповідача заборгованості".

Нагадаємо, Opalcore Ltd входила в групу кіпрських компаній, яких правоохоронці пов’язували з “Сім’єю” та кошти яких у 2017 році потрапили під спецконфіскацію - в т.ч. на підставі вироку Краматорського міського суду Донецької області (був винесений проти екс-директора компанії "Газ Україна-2020" Аркадія Кашкіна). Йшлося про кошти та держоблігації на суму близько 1,5 млрд дол, з яких 1,3 млрд дол були в Ощадбанку, решта - в Укрексімбанку та Укргазбанку.

У ЗМІ була інформація, що, принаймні, в частини з вказаних кіпрських структур, які були пов’язані з “Сім’єю”, після Революції Гідності та втечі Януковича в Росію змінилися власники (як мінімум номінально). Зокрема, як зазначалося, власником Opalcore Ltd став американський бізнесмен українського походження Сем Кислін.

Згадані кіпрські компанії намагалися ініціювати кримінальні провадження щодо здійсненої спецконфіскації. Водночас у 2018 році детективи НАБУ закрили одну зі справ у зв`язку “з відсутністю в діяннях службових осіб ПАТ «Державний ощадний банк України» та Генеральної прокуратури України, Державної служби фінансового моніторингу України, Міністерства фінансів України, службових осіб з числа вищого керівництва держави, складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 388, ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 209 КК України” (цитата з судових матеріалів). У НАБУ наголошували, що спецконфіскація (списання відповідних коштів і облігацій) була здійснена на підставі вироку Краматорського міського суду Донецької області від 28.03.2017.