Сонячні електростанції Клюєвих у Криму переходять у власність російських банків

Все про економіку та фінанси

Сонячні електростанції (СЕС) в Криму, які втратили українські «зелені тарифи», не змогли погашати кредити на €800 млн, взяті в російських держбанках, і переходять у їх власність, пише «Коммерсант». Але без допомоги російського уряду СЕС не вдасться повернути борги. ВТБ, Сбербанк і Внєшекономбанк вже почали домагатися від уряду РФ підтримки для сонячної енергетики в Криму, але поки питання не вирішено.

Кримські СЕС потужністю більше 200 МВт через борги їх засновників переходять у власність російських держбанків, розповіли три джерела в галузі і співрозмовник, близький до уряду РФ. Мова йже про проекти, якими керувала австрійська Activ Solar, що побудувала на півострові 407,2 МВт СЕС. З них до моменту анексії Криму Росією були підключені до мережі 227,5 МВт (в 2013 році виробляли 25% електроенергії на півострові). Кредити під ці проекти надавали Сбербанк, група ВТБ, ВЕБ, їх дочірні структури, а також український Ощадбанк, розповідає співрозмовник "Коммерсанта". Кредит, виданий Ощадбанком, знаходиться на балансі Агентства збереження вкладів (АСВ): майно (включаючи СЕС) в Криму перейшло агентству в рахунок компенсації кримським вкладникам банку. Заборгованість усіх СЕС перед банками становить приблизно € 800 млн, говорить джерело "Коммерсанта".

Проекти зеленої генерації в Україні будувалися з розрахунком на підтримку відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), їх окупність забезпечувалася фіксованим в євро зеленим тарифом (€0,446 за 1 кВт год), і кредити під них також видавалися в євро. Але платежі ВДЕ в Криму від українського оператора "Енергоринок" припинилися в квітні 2014 року, і робота станцій зупинилася. З весни 2014 для всіх електростанцій в Криму діяв єдиний тариф, в 2015 році він становить 3,47 руб. за 1 кВт год, надбавок для ВДЕ немає.

У ВЕБі "Коммерсанту" повідомили, що його дочірній банк в Україні Промінвестбанк фінансував два зелених проекти - СЕС на 110 МВт Activ Solar і вітростанцію в 25 МВт групи "Вітряні парки України". Тариф у Криму не дозволяє позичальникам платити за кредитними договорами, так як графіки погашення розраховані на діючі в Україні зелені тарифи, підтвердили в ВЕБі. В Сбербанку і ВТБ відмовилися від коментарів, в Міненерго РФ не відповіли на запит. Майно СЕС не переходило у власність АСВ, заявили в агентстві. Борг позичальників Ощадбанку під проекти СЕС в Криму перевищує 25 млрд руб., пояснили там. З картотеки арбітражного суду випливає, що за позовами банку заарештовано майно чотирьох СЕС в Криму. В українському підрозділі Activ Solar заявили, що компанія не володіє СЕС в Криму, а була їх девелопером, станції більш не перебувають в її управлінні. Кому належать станції і їхні активи, там не розкривають. Торік в Activ Solar говорили, що $1,8 млрд у кримські СЕС вклали "держкорпорації КНР та інституційні інвестори з Європи". Боргів перед російськими банками у Activ Solar немає, підкреслюють у компанії.

За словами двох співрозмовників "Коммерсанта", російські держбанки вже обговорювали питання про компенсацію витрат на СЕС на нараді у віце-прем`єра РФ Дмитра Козака в кінці 2014 року. Це підтверджує представник віце-прем`єра Ілля Джус: "Ніхто не має наміру руйнувати цю інфраструктуру, але знайти відповідну економічну модель складно - умови української системи підтримки ВДЕ були набагато привабливішими для інвесторів, ніж російські заходи". ВЕБ і Промінвестбанк розглядають різні варіанти компенсації витрат на будівництво ВДЕ в Криму, відзначають в держкорпорації: механізм договорів на поставку потужності (ДПМ, діє на оптовому енергоринку, в тому числі для ВДЕ), надбавка до тарифу та бюджетні субсидії, передача прав вимог за кредитами і гарантіям "третім особам". Без адресної підтримки банки повинні будуть списати кредити, відзначає джерело, знайоме з ходом обговорення. Рішенням могло б бути перенесення ДПМ на ВДЕ, відібраних в РФ на конкурсах 2013-2014 років, на майданчики СЕС в Крим.

Окупність СЕС можлива при обліку в ДПМ капзатрат не менше 50 тис. руб. за 1 кВт потужності. Питання локалізації обладнання (умова для участі в конкурсах з ВДЕ) можна вирішити, якщо власник ДПМ зобов`язується інвестувати у виробництво компонентів для ВДЕ в Росії для експорту та підтримки проектів на роздрібному ринку.

"Глава Мінпаливенерго" Криму Сергій Єгоров (з травня 2010 по червень 2014 року - заступник гендиректора ТОВ "Актив Солар") повідомив "Коммерсанту", що СЕС в Криму "працюють на повну потужність". Йому нічого не відомо про їх передачу російським банкам, але він підтвердив, що борги перед цими банками у власників станцій є: повернення кредитів ускладнене без зеленого тарифу. Розвитком створених СЕС в Криму цікавиться один з великих переможців конкурсів на оптовому ринку за такими станціям, запевняють джерела "Коммерсанта" на ринку. Найбільший обсяг сонячної потужності побудують в найближчі роки Hevel (підконтрольна "Ренове"), ГК "Енергія сонця" і китайська "Солар Системс", але в них заперечують інтерес до покупки СЕС в Криму.