Смілянський: "Укрпошта" купить невеликий банк

Все про економіку та фінанси

Глава “Укрпошти” Ігор Смілянський заявив, що “Укрпошта” “починає процес придбання банку”, оскільки “рішення (нехай і компромісне) затверджене всіма поважними сторонами” (цитата).

За його словами, купуватися буде невеликий банк “без відділень або з малою їх кількістю (у нас своїх 11000) і, звичайно, без портфелю проблемних активів”.

“Зараз є 2-3 таких цілі, з якими ми почнемо переговори. Маю велику надію закрити операцію протягом наступних 5-6 місяців”, - додав глава “Укрпошти”.

І. Смілянський додав, що оголошується тендер з відбору оцінщика, “який зможе нам допомогти в цій серйозній справі”.

Нагадаємо, "Укрпошта" за підсумками І кварталу 2021 року звітувала про збиток 127,8 млн грн (за цей же період 2020 року був прибуток 89,5 млн грн).

За 2020 рік "Укрпошта" декларувала прибуток 164,9 млн грн (за 2019 рік - 405,3 млн грн).

Чистий дохід за І квартал-2021 - 2,62 млрд грн (за січень-березень 2020 року - 2,06 млрд грн).

Чистий дохід за 2020 рік - 9,2 млрд грн (за 2019 рік - 7,78 млрд грн).

Раніше НБУ критикував прийнятий Верховною Радою у першому читанні законопроект №2788-д про перетворення «Укрпошти» на квазібанк (аргументація регулятора - тут).

За даними Пенсійного фонду, станом на 01.01.2021 із 11,13 млн пенсіонерів через поточні рахунки у банках пенсійні виплати отримували 7,63 млн осіб (68,6%), а через відділення "Укрпошти" - 3,5 млн осіб (31,4%).

За підсумками 2020 року обсяг пенсійних виплат через поточні рахунки в банках становив 334,3 млрд грн (71,6% усіх виплат), а через відділення "Укрпошти" - 132,6 млрд грн (28,4% усіх виплат).

У кінці березня 2021 року Кабмін схвалив постанову "Про додаткові заходи щодо організації виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України".

Як зазначали в Мінсоцполітики, постановою запроваджується конкурсний механізм відбору надавачів послуг з виплати та доставки пенсій, грошової допомоги за місцем проживання одержувачів.

На сьогодні надавачем таких послуг є АТ "Укрпошта" на монопольних умовах.

Передбачено, що тарифи за надання цих послуг визначатимуться у договорах, укладених за результатами конкурсу, і не можуть бути більшими від тарифів на оплату послуг, пов’язаних із виплатою і доставкою пенсій та грошової допомоги, встановлених урядом. Така норма стимулюватиме в майбутньому зниження вартості доставки пенсій та грошової допомоги.

Перший конкурс, згідно з урядовим рішенням, має бути проведений Пенсійним фондом до 1 вересня 2021 року. До проведення конкурсу АТ "Укрпошта" продовжить здійснювати виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів.

Також передбачено, що з 1 вересня 2021 року виплата пенсій та грошової допомоги здійснюватиметься через поточні рахунки уповноважених банків для всіх одержувачів, крім людей з інвалідністю І групи; осіб, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування та потребують постійного стороннього догляду; осіб, які досягли 80-річного віку; одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та допомоги на догляд. Особи з цих категорій отримуватимуть пенсії та грошову допомогу за власним вибором: або через установу, відібрану на конкурсі, або через обраний самостійно банк з числа уповноважених.

Цитата з повідомлення Мінсоцполітики:

"Одержувачі, які ще не обрали собі уповноважений банк, зможуть це зробити до 1 вересня 2021 року. У разі, якщо до 1 вересня 2021 року одержувач не визначить для себе уповноважений банк, то рахунок йому (крім осіб з окремих категорій, зазначених вище) буде відкрито в уповноваженому банку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за зверненням органів Пенсійного фонду України або органів соціального захисту. Людина зможе в будь-який момент змінити уповноважений банк за власним бажанням.

Уповноважені банки за бажанням одержувачів надаватимуть послуги з виплати пенсій та грошових допомог з доставкою додому відповідно до умов договорів. Доставку пенсій та грошової допомоги додому банки зможуть організовувати самостійно або залучати для цього операторів поштового зв’язку на договірних засадах.

Оплата послуг з доставки пенсій та грошової допомоги за фактичним місцем проживання одержувачам з числа людей з інвалідністю І групи, осіб, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування та потребують постійного стороннього догляду, осіб, які досягли 80-річного віку, одержувачів державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та допомоги на догляд здійснюватиметься за рахунок коштів Пенсійного фонду України або коштів державного бюджету".

У Пенсійному фонді заявляли, що Ощадбанк стане базовим банком з обслуговування пенсіонерів, які зараз отримують пенсійні виплати готівкою через листонош "Укрпошти": одержувач виплат може самостійно вибрати фінустанову, а тим, хто не зробить цього, автоматично відкриють поточні рахунки в Ощадбанку.

У травні прем’єр Денис Шмигаль говорив, що перехід до отримання пенсій на картку буде поступовим і “Укрпошта” продовжуватиме доставляти пенсії у населені пункти без банкоматів.

"Етапність така - великі міста, міста зі 100 тисячами і більше населення. В тих населених пунктах, де густота населення не дозволяє, наприклад, мати банківське відділення або мати щонайменше банкомат, звичайно там пенсія буде привозитись через пошту, як і привозилась. Ми пенсіонерам даємо право мати карточку там, де це зручно і можливо отримати послугу. Там, де це на сьогодні з об`єктивних обставин не можливо, звичайно, буде Укрпошта привозити", - казав Д.Шмигаль.

Він також додав, що “Укрпошта” завершує цього року організацію мобільних відділень і йдеться про більше як 500 автомобілів, які підвозять документи, поштові відправлення, кошти.