Слідство ДФС по "Мегаполіс-Україна": до чого тут керівники НБУ і "Платинум Банк"

Все про економіку та фінанси

Згідно з ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05.02.2016, слідче управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Тернопільській області проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32015210000000119 від 22.12.2015 року за фактом реєстрації та здійснення господарської діяльності невстановленими особами протягом 2014-2015 років від імені службових осіб 16 суб`єктів підприємницької діяльності, "з метою прикриття незаконної діяльності в частині мінімізації податків суб`єктам господарювання реального сектору економіки за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.205 КК України" (цитата).

Згідно з документом, кримінальне провадження зареєстровано за матеріалами, що надійшли від оперативного управління ГУ ДФС у Тернопільській області, відповідно до яких, як стверджується в документі, протягом 2014-2015 років невстановлені особи створили (придбали) підприємства з ознаками фіктивності: ТОВ «Інтер-Пром-Сервіс», ТОВ «Ароллан», ТОВ «Стратагема-Інвест», ТОВ «Тітан-Південь», ТОВ «МВК Трейд», ТОВ «Арес-Термінал», ТОВ «Буд-Інсайт», ТОВ «Алекс Груп», ТОВ «Лавика», ТОВ «Аксент Пром», ТОВ «Контакт МКС», ТОВ «Конфорт», ПП «Торгівля та Дистрибьюція», ТОВ «Кодос Інвест», ТОВ «Амкодор», ТОВ «Північно-Східна добувна компанія», "з метою прикриття незаконної діяльності, в тому числі для мінімізації податків суб`єктами господарювання реального сектору економіки, зокрема ТОВ «ТК «Мегаполіс-Україна».

Нижче – витяг з тексту ухвали суду:

«Відповідно до наявних в матеріалах кримінального провадження документів встановлено, що оперативним управлінням ГУ ДФС у Тернопільській області під час супроводу документальних перевірок ТОВ «ТК «Мегаполіс Україна» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 року по 30.09.2015 року, а також в ході виконання постанови про проведення процесуальних дій на іншій території СУФР ГУ ДФС у Житомирській області, по кримінальному провадженні №32015060000000024 від 06.05.2015 року за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України встановлено, що службові особи вказаного товариства, з метою заниження акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів, відобразили реалізацію тютюнових виробів на підприємства з ознаками фіктивності на суму 1 277,971 млн. грн., а саме: ТОВ «Інтер-Пром-Сервіс» (м. Одеса), ТОВ «МВК Трейд» (м. Київ), ТОВ «Арес-Термінал» (Київська обл.), ТОВ «Буд-Інсайт» (Полтавська обл.), ТОВ «Алекс Групп» (м. Миколаїв), ТОВ «Аксент Пром» (м. Київ), ТОВ «Контакт МКС» (Київська обл.), ТОВ «Конфорт» (м. Запоріжжя), ПП «Торгівля та Дистрибьюція» (м. Київ), які продавали тютюнові вироби за наявності ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, проте у відповідності до Єдиного реєстру податкових накладних формували податкові накладні на поставку різноманітних ТМЦ та послуг, що в свою чергу свідчить про «обрив ланцюга» шляхом підміни номенклатури ТМЦ.

Крім того, службові особи ТОВ «ТК «Мегаполіс Україна», з метою виведення коштів з підприємства і уникнення їх оподаткування перераховували кошти під виглядом поворотної фінансової допомоги на підприємства з ознаками фіктивності на суму 1 072,07 млн. грн., а саме: ТОВ «Ароллан», ТОВ «Стратагема-Інвест», ТОВ «Тітан-Південь», ТОВ «Лавика», ТОВ «Кодос Інвест», ТОВ «Амкодор», ТОВ «Північно-Східна Добувна Компанія».

Таким чином, невстановлені особи створили (придбали) вищенаведені фіктивні підприємства, з метою прикриття незаконної діяльності в частині мінімізації податків суб`єктам господарювання реального сектору економіки, зокрема ТОВ «ТК «Мегаполіс Україна», що призвело до ненадходження податків (акцизного податку та ПДВ) в сумі 254,327 млн. грн., що кваліфікується за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 205 КК України», - зауважується в документі.

04-05 лютого Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області задовольнив низку клопотань слідчих ДФС щодо доступу до документів по банківських рахунках деяких з перелічених компаній, які були відкриті в «Платинум Банку» (див. тут 1, 2, 3, 4, 5) і «Фінбанку» (1, 2, 3, 4, 5). А також банку «Авангард», банку «Преміум», БГ Банку, Міському комерційному банку.

Довідково:

"Мегаполіс-Україна" - найбільший диcтриб`ютор тютюнових виробів в Україні. Нещодавно в компанії у відповідь на запит інформ-агентства "ЛигаБизнесИнформ" повідомляли, що серед її співвласників є одеський бізнесмен Борис Кауфман, який є партнером іншого одеського підприємця Олександра Грановського. Ці дві особи нібито були неформально пов’язані з «Сім’єю».

Знову ж таки неофіційно з Б. Кауфманом та О. Грановським пов`язують "Платинум Банк". У цьому контексті показовим може бути, зокрема, той факт, що, наприклад, наразі главою правління "Платинум Банку" є Костянтин Смольський, який раніше був главою правління Фінбанку (73,37% акцій якого, за даними НБУ, належить Грановському).

Водночас торік у травні в.о. глави правління "Платинуму" Катерина Рожкова (на сьогодні – в.о. заступника глави НБУ, курує банківський нагляд) в коментарі для Finbalance запевняла, що Кауфман і Грановський до банку не мають стосунку.

Кілька днів тому ЗМІ повідомляли про затримання в Ізраїлі офіційного акціонера "Платинум Банку" - Григорія Гуртового (за даними НБУ, на 03.08.2015 він володів 9,21% акцій фінустанови).

Від детальних коментарів для Finbalance щодо Г. Гуртового в «Платинум Банку» утрималися, зазначивши тільки, що «він знаходиться в Ізраїлі, вдома» та буде сам відповідати на питання щодо вказаної ситуації. Водночас прес-служба уточнила, що 28.12.2015 довіреність на надання Г. Гуртовому повноважень акціонера з часткою 100% у статутному капіталі «Платинум Банку» була продовжена (попередня діяла до 20 грудня).

Як заявляла на днях в.о. заступника глави НБУ Катерина Рожкова, Г. Гуртовий давно подав пакет на придбання 70% акцій "Платинум Банку", і він "на завершальній стадії узгодження". «Але поява в ЗМІ інформації про його затримання змусила нас відкласти узгодження. Ми плануємо звернутися до МЗС за підтвердженням, і залежно від цього прийматимемо рішення», - констатувала чільний представник Нацбанку.

Торік в інтерв’ю агентству «ЛигаБизнесИнформ» Г. Гуртовий не заперечував інформацію, що в 2013 році інвестиційна компанія ICU (яка, до речі, володіє згаданим вище банком «Авангард» і серед співвласників якої до призначення главою НБУ в 2014 році була В. Гонтарева), брала участь в операції продажу «Платинум Банку». А після продажу партнер ICU Макар Пасенюк входив до наглядової ради «Платинум Банку».

«Мене пов`язують з ICU тривалі ділові відносини. Команду ICU я знаю ще з часів їхньої спільної роботи в ING. Ставлюся до них з великою повагою. Двох нинішніх керуючих партнерів ICU я неодноразово намагався взяти до себе на роботу, тому що вважаю їх одними з кращих фахівців на цьому ринку. Гонтареву знаю також з часів її роботи в ING. Але за весь час перебування Валерії Олексіївни на позиції глави НБУ я бачив її один раз», - розповідав у березні 2015 року Г. Гуртовий, уточнюючи, що В. Гонтареву «можу з допомогою cмс привітати або висловити коментар з приводу якоїсь події».

На такому фоні фінансовий журналіст, телеведучий програми «Гроші» («1+1») Олександр Дубінський та нардеп Ігор Луценко поширювали інформацію (як, зокрема, звертає увагу "Главком"), що МВС займалося досудовим слідством по кримінальному провадженні щодо сумнівних кредитних операцій «Платинум Банку» на користь сумнівних структур (у т.ч. деяких з перерахованих вище, які фігурують у провадженні ДФС щодо «Мегаполіс-Україна»), коли в ньому в.о. глави правління була К. Рожкова.

P.S. У понеділок 22 лютого деякі Інтернет-видання оприлюднювали інформацію, що СБУ нібито затримала Дмитра Зінкова – акціонера «Платинум Банку» (за даними НБУ, на 03.08.2015 вінбув власником 8,22% акцій фінустанови), екс-главу правління банку «Надра» та ОТП Банку. Водночас прес-служба «Платинум Банку» у відповідь на запит Finbalance офіційно спростувала цю інформацію: «Інформація абсолютно брехлива від початку до кінця. Дмитро Володимирович в банку на своєму робочому місці», - йдеться у відповіді прес-служби «Платинум Банку».

P.P.S. Коментар банку "Авангард" з приводу слідства ДФС див. тут.

Finbalance