Слідчі: "Платинум Банк" і "Мегаполіс" кредитували одні й ті ж фіктивні компанії

Все про економіку та фінанси

Згідно з ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 липня, управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Тернопільській області здійснює досудове розслідування в рамках кримінального провадження №32015210000000119 від 22.12.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 205 Кримінального кодексу («Фіктивне підприємництво»).

Як уже писав Finbalance, за даними слідства, низка підприємств з ознаками фіктивності сприяли мінімізації оподаткування, зокрема, ТОВ «ТК «Мегаполіс-Україна» (нещодавно перейменоване в «Тедіс Україна», один з найбільших торговців тютюновими виробами), що призвело в т.ч. до ненадходження акцизного податку та ПДВ в сумі 254,327 млн грн.

Нижче – цитата з ухвали суду від 21.07.2016:

«Службові особи вказаного товариства, з метою заниження акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів, відобразили реалізацію тютюнових виробів на підприємства з ознаками фіктивності на суму 1 277,971 млн. грн.. а саме: ТОВ «Інтер-Пром-Сервіс», TOB «МВК Трейд», TOB «Арес-Термінал», TOB «Буд-Інсайт», TOB «Алекс Групп». TOB «Аксент Пром», TOB «Контакт МКС», TOB «Конфорт», ПП «Торгівля та Дистрибьюція», які придбавали тютюнові вироби за наявності ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами, проте у відповідності до Єдиного реєстру податкових накладних формували податкові накладні (в т.ч. в другій ланці постачання) на поставку різноманітних ТМЦ та послуг, що в свою чергу свідчить про «обрив ланцюга» шляхом підміни номенклатури ТМЦ.

Крім того, службові особи TOB «ТК «Мегаполіс Україна», з метою виведення коштів з підприємства і уникнення їх оподаткування перераховували кошти під виглядом поворотної фінансової допомоги на підприємства з ознаками фіктивності на суму 1 072,07 млн. грн., а саме: TOB «Ароллан», TOB «Стратагема-Інвест», TOB «Тітан-Південь», TOB «Лавика», TOB «Кодос Інвест», TOB «Амкодор», TOB «Північно-Східна Добувна Компанія».

Також, в ході досудового слідства встановлено, що відповідно до поданої податкової звітності з податку на додану вартість (згідно баз даних АІС «Податковий блок») ПП «Торгівля та Дистрибьюція» (код ЄДРПОУ 39270131) в період з серпня 2014 по серпень 2015 років сформовано від TOB «ТК «Мегаполіс Україна» податковий кредит на загальну суму 179,74 млн. грн. ПДВ. В подальшому ПП «Торгівля та Дистрибьюція» відображено в податковій звітності з ПДВ операції по реалізації товарів (послуг), в тому числі суб`єктам господарювання з ознаками фіктивності».

У цьому контексті в «Мегаполіс-Україна» зауважували, що в 2015 році сплатити 1,5 млрд грн. податків. "Ми співпрацюємо з більш ніж 30 тис. контрагентів на території України. Всі вони є реальними суб`єктами господарювання, що підтверджено відповідними документами. При підписанні договору кожен контрагент надає всі необхідні реєстраційні документи, а також дозвільні документи для торгівлі тютюновими виробами", - констатували в компанії.

Звернемо увагу на інше кримінальне провадження, про яке теж писав Finbalance, - за № 42016000000000885 від 31.03.2016, досудове розслідування по якому здійснюють слідчі Національної поліції. За даними слідства, «службові особи ПАТ «Платинум Банк» здійснили розтрату і заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем, уклавши у період з грудня 2013 року по лютий 2014 років кредитні договори з компаніями ТОВ «Тітан-Південь», ТОВ «Кодос Інвест», ПП «Логістик Транс», ТОВ «Стратагема-Інвест», ТОВ «Ошер», ТОВ «ФК «Реал-Інвест» та ТОВ «ФК Бізнесфінанс», службові особи яких підконтрольні пов`язаним з цим банком особам і мають ознаки фіктивності, без наміру виконання вказаними суб`єктами підприємницької діяльності зобов`язань за цими договорами, спричинивши шкоду банку в особливо великих розмірах на загальну суму понад 1,1 млрд. грн.» (цитата з ухвали Печерського райсуду м. Києва від 12.05.2016).

Довідково

У компанії "Мегаполіс-Україна" публічно визнавали, що одеський бізнесмен Борис Кауфман є одним з її співвласників. Його партнер – Олександр Грановський – контролює «Фінбанк».

Цим же двом особам неофіційно приписують вплив на «Платинум Банк» (при тому, що в офіційному переліку акціонерів фінустанови не фігурують). Торік у коментарі для Finbalance тодішній в.о. глави правління «Платинум Банку» (а сьогодні – заступник глави НБУ) Катерина Рожкова це спростовувала.

Щоправда, показовим може бути факт, що екс-глава правління Фінбанку Костянтин Смольський сьогодні є главою правління «Платинум Банку». А торік Катерина Рожкова, будучи в.о. глави правління Платинум Банку, також розповідала Finbalance про придбання кредитного портфелю портфелю «Платинум Банком» у Фінбанку на суму близько 1 млрд грн.

До речі, К. Рожкова була призначена членом правління «Платинум Банку», заступником глави правління банку в листопаді 2013 року (на фоні зміни складу його акціонерів). До цього (з 2010 року) вона працювала заступником глави правління Фінбанку.

Тобто вона працювала на керівній посаді в «Платинум Банку» в період, коли були здійснені, на думку слідчих, сумнівні операції, що завдали шкоду банку на суму понад 1,1 млрд грн.

До речі, Григорій Гуртовий (міноритарний акціонер «Платинум Банку» і глава спостережної ради банку, який за оцінками НБУ здійснює вирішальний вплив на фінустанову незалежно від формального володіння; мав намір придбати 70% банку, проте процес отримання погодження в НБУ був загальмований на фоні інформації про його затримання в Ізраїлі) торік не заперечував інформацію, що в 2013 році інвестиційна компанія ICU (серед співвласників якої до призначення главою НБУ в 2014 році була В. Гонтарева), брала участь в операції продажу «Платинум Банку». Згодом партнер ICU Макар Пасенюк входив до наглядової ради «Платинум Банку».

Про фінансовий стан «Платинум Банку» читайте тут, а Фінбанку – тут.

Про судові спори «Платинум Банку» і «МТС Україна» майже на 350 млн грн та звинувачення «Платинум Банку» на адресу свого глави правління К. Смольського щодо перевищення повноважень див. тут.