Слідчі: кредити НБУ для "Дельта Банку" - суттєво більші від вартості застави

Все про економіку та фінанси

23.12.2015 Господарський суд м. Києва повернув без розгляду позовну заяву «Дельта Банку» до ліквідатора ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» (у стані припинення з вересня) щодо зобов`язання включити як визнані кредиторські вимоги на 3,64 млрд грн до проміжного ліквідаційного балансу підприємства.

Як вказується в судовій ухвалі, ПАТ "Дельта Банк" не долучив до позовної заяви жодних доказів (первинних документів), що підтверджують надання кредитних коштів для ТОВ "Дніпрометалсервісгруп" за кредитними договорами від 21.03.2011 та 19.03.2013, а також наявність заборгованості за ними.

При цьому в листопаді Госпсуд м. Києва передав за підслідністю до Госпсуду Дніпропетровської області іншу справу за позовом «Дельта Банку» до ТОВ "Дніпрометалсервісгруп" про звернення стягнення на предмет іпотеки за іпотечним договором від 23.09.2011 в рахунок погашення боргу на 129,5 млн євро. Таке рішення суд ухвалив, з огляду на місцерозташування предмету іпотеки: м. Дніпропетровськ, вул. Бригадна, 11, приміщення 70 (до речі, площею лише 587,0 кв.м).

З цих же міркувань, в жовтні Госпсуд м. Києва передав до Госпсуду Дніпропетровської області ще одну справу за позовом «Дельта Банку» до "Дніпрометалсервісгруп" про стягнення 135,2 млн євро шляхом звернення стягнення за іпотечним договором від 19.03.2013 року та визнання права власності на предмет іпотеки, що належить ТОВ "Дніпрометалсервісгруп". Йдеться про кілька паркувальних місць, які розташовані за вказаною вище адресою.

Додамо, що 11.05.2015 було відкрите кримінальне провадження №12015100060003249, досудове слідство по якому здійснював слідчий відділ Печерського райуправління Головного управління МВС в м. Києві, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 Кримінального кодексу («Службове підроблення»).

03.06.2015 Печерський райсуд м. Києва надав дозвіл слідчому на тимчасовий доступ і вилучення документів кредитної справи ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» по договору кредитної лінії від 19.03.2013, яка була відкрита «Дельта Банком», а в 2014 році надана банком як забезпечення по кредиту рефінансування, залученого в Нацбанку.

Як зазначалося в матеріалах справи, керівництво ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» запевняло, що не давало згоди про залучення банком рефінансування під кредитний договір від 21.03.2011, а відповідні підписані документи, як стверджувалося, є підробленими. Крім того, підприємство нібито хотіло замістити зобов`язання по кредиту через погашення вкладниками депозиту, у чому Дельта Банк товариству відмовив. Як припускалося, щоб мати отримати позику в НБУ.

«Відповідно до інформації в електронних реєстрах НБУ кредит ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» має оцінку в 2 млрд. грн. Однак в дійсності це майно коштує в декілька разів менше. Така завищена оцінка була надана банком, з метою ухилитись від формування резервів під даний кредитний портфель, а також під такий дорогий актив легко було отримати рефінансування», - констатувалося в матеріалах справи.

Серед кінцевих власників ТОВ «Дніпрометалсервісгруп» (зокрема, через ТОВ «НВО «Екотех», яке, до слова, було іпотекодавецем згідно з іпотечним договором від 18.03.2013) значаться Сергій Ганзелинський та Олександр Дементієнко. За даними ЗМІ, Сергій Ганзелинський колись був директором з продажів «Інтерпайпу». Олександр Дементієнко – колишній молодший партнер В. Пінчука по тому ж «Інтерпайпу». Мав бізнес не лише в Україні, але й у т.ч. в Росії. 

Довідково

Як писав уже Finbalance, в 2014 році за період керівництва Нацбанком Ігоря Соркіна (до 24 лютого) «Дельта Банк» отримав від НБУ під заставу держоблігацій по операціям РЕПО 1,42 млрд грн.

У період керівництва в НБУ Степана Кубіва (з 24 лютого до 20 червня 2014 року) – 4,15 млрд грн кредитів для збереження ліквідності під заставу майнових прав по кредитним договорам. Крім того, «Дельта Банк» під заставу держоблігацій по операціям РЕПО одержав ще 786 млн грн, а на тендерах під заставу держоблігацій, облігацій ДІУ та облігацій підприємств з гарантією Кабміну – 2,6 млрд грн.

У період керівництва в НБУ Валерії Гонтаревої (з 20 червня 2014 року) «Дельта Банк» отримав від Нацбанку стабкредит на 960 млн грн (такі позики видаються як мінімум на два роки), а також 1 млрд грн – під заставу держоблігацій на тендерах.

За даними НБУ, в 2015 році "Дельта Банк" рефінансування на строк більше 30 днів не отримував.

На початку липня 2015 року на запит Finbalance прес-служба Нацбанку повідомила, що із 9,3 млрд грн загальної суми заборгованості «Дельта Банку» перед НБУ станом на 01 березня 5,2 млрд грн – це були стабілізаційні кредити терміном на два роки, а 4,1 млрд грн - короткострокові кредити для підтримки ліквідності на строк до одного року. При цьому в прес-службі НБУ запевняли, що «кредити рефінансування надаються під прийнятне забезпечення відповідно до умов законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку».

Про кримінальне провадження Антикорупційного бюро щодо глави НБУ Валерії Гонтаревої через депозит її сина в "Дельта Банку" читайте тут.

Про розслідування Генпрокуратури щодо посадовців НБУ через їх співучасть у виведенні 535 млн дол з "Дельта Банку" читайте тут.

За даними Фонду гарантування, на початок грудня 2015 року вкладникам «Дельта Банку» було виплачено 15,1 млрд грн., або 94% гарантованої суми. Як відомо, виплати здійснюються, передусім, за емісійні кошти НБУ, який надає кредити Фонду гарантування вкладів та монетизовує держоблігації, випущені Мінфіном для підтримки Фонду. Упродовж минулого року активізація виплат вкладникам «Дельта Банку» збігалася з періодами посилення курсових коливань на валютному ринку.

За даними АУБ, збиток «Дельта Банку» в січні-серпні склав 50,6 млрд грн. Це був найгірший фінансовий результат у банківській системі. Основна причина цього – відрахування до резерву під знецінення кредитів.

На фоні всіх позаторішніх фінансових проблем за нацстандартами фінзвітності Дельта Банк за 2014 рік задекларував… прибуток 46,3 млн грн. Водночас за міжнародними стандартами фінзвітності (які більші жорсткі, зокрема, в контексті формування резервів) виявився збиток 18,9 млрд грн. А власний капітал на початок 2015 року був від’ємним на рівні -14,4 млрд грн.

В аудиторському висновку до фінзвітності банку за 2014 рік за МСФЗ фахівці аудиторської фірми ТОВ «Фінком-Аудит» констатувалося, що перелічені фактори викликали неплатоспроможність банку вже станом на 31.12.2014 року. Проте НБУ визнав "Дельту" неплатоспроможною лише 02 березня 2015 року. Рішення ж про ліквідацію банку було прийнято 02 жовтня.

Про емісійну підтримку НБУ для Кабміну в 2015 році на 152 млрд грн читайте тут.

Finbalance