Sky Towers: Укрексімбанк не зміг продати права кредитної вимоги за 7,15 млрд грн

Все про економіку та фінанси

3 листопада на майданчику ДП "СЕТАМ" планувався аукціон з продажу прав вимоги Укрексімбанку за кредитним договором, у забезпеченні по якому в т.ч. незавершений об`єкт нерухомості - комплекс преміум-класу Sky Towers площею 223 тис. кв. м. у центрі Києва; 60 земельних ділянок с/г призначення за адресою Київська область, Зазимська сільська рада; частка в статутному капіталі ТОВ "Агенція офісного будівництва" у розмірі 100%.

Стартова ціна на лот була 7,145 млрд грн (за даними держбанку, відповідає сумі заборгованості на 01.09.2021).

"Торги на відбулися", - вказано на сайті торгового майданчика ДП "СЕТАМ" Міністерства юстиції.

Як зазначається, заявки на участь у торгах подали 10 учасників, але ці заявки були відхилені через несплату гарантійного внеску (714,5 млн грн).

Як писав Finbalance, Укрексімбанк продає права вимоги за непрацюючими кредитами на 55 млрд грн. Серед боржників - у т.ч. "Завод напівпровідників", "Азовелектросталь", "Креатив", "Райз-Максимко", група "Веста", "Альміра", АТЕМ - 2,26 млрд грн, "КоронАгро", "Лисичанський склозавод "Пролетарій", "Укрпідшипник", "Богдан Моторс", "Амстор" і "БТК "Таврія", "Каскад Продакшн", "ІнтерМікро Дельта, Інк", "Ерлайт", "Укрпластик", Дельта Банк.

Як зауважував Укрексімбанк, процес продажу прав вимоги за NPL передбачає проведення кількох англійських та голландських аукціонів з поетапним зниженням ціни. На першому аукціоні права вимоги виставлені за ціною, що дорівнює розміру заборгованості позичальника перед банком.

"Перехід до наступних аукціонів відбуватиметься за наявності попиту на певний лот та за умови, що застосування цього сценарію буде найбільш економічно вигідним для банку", - констатував держбанк.

Додамо, що 02.09.2021 Північний апеляційний госпсуд підтвердив рішення Госпсуду м. Києва від 02.02.2021 (у справі №910/17703/20) про стягнення на користь Укрексімбанку з ТОВ "Агенція офісного будівництва" 5,94 млрд грн заборгованості за кредитним договором №151407К23 від 25.05.2007.

Згідно з судовими матеріалами, відповідні кредитні кошти були надані Укрексімбанком для ТОВ "Агенція офісного будівництва" на фінансування будівництва громадського центру по вул. Шолуденка, перетин проспекту Перемоги та вул. Борщагівської у Шевченківському районі м. Києва.

Як зазначається, позичальник порушив свої кредитні зобов’язання (забезпечені іпотекою).

У держреєстрі кінцевим бенефіціаром ТОВ "Агенція офісного будівництва" вказаний Девід Ізраел.

У 2019 році, коли повідомлялося про процедуру фінансової реструктуризації боргових зобов’язань ТОВ "Агенція офісного будівництва" перед Укрексімбанком (згідно з законом "Про фінансову реструктуризацію"), серед пов’язаних осіб боржника значилися компанії “Таккадеро Трейдінг Лімітед”, ТОВ “ТКД Інвест”, ПрАТ "Фірма "Занет", “Сімброрум Холдінгс ЛЛС”.

У держреєстрі “Таккадеро Трейдінг Лімітед” і ТОВ “ТКД Інвест” наразі фігурують як засновники ТОВ "Агенція офісного будівництва".

Як писав Finbalance, відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва ще від 15.08.2016, ТОВ “Агенція офісного будівництва” фігурувало в матеріалах кримінального провадження №32015100060000192 від 01.09.2015 за фактом “привласнення службовими особи ТОВ «Агенція офісного будівництва», ТОВ «Ант Япи», АТ "Укрексімбанк", за попередньою змовою групою осіб, грошових коштів в особливо великих розмірах, отриманих від вказаного банку на будівництво офісного центру МФК «SkyTowers» по вул. Шолуденка в м. Києві” (цитата).

Sky Towers – один з найвідоміших проектів KDD Group – свого часу одного з найбільших девелоперів в Україні. Одними з її основних бенефіціарів вважалися брати Константиновські та структури, нечужі екс-міністру вугільної промисловості Віктору Тополову (в серпні НБУ визнав неплатоспроможним підконтрольний Тополову банк "Земельний капітал", а у вересні відправив його на ліквідацію).

У 2011 році повідомлялося, що стратегічним інвестором KDD Group став Андрій Веревський (контролює агрохолдинг «Кернел»), придбавши 68,2% акцій за 16 млн дол. Водночас вже у 2012 році з`явилася інформація, що офісно-готельний комплекс Sky Towers (а ще житловий комплекс "Зазим’є" в Київській області) придбала американська компанія Cimbrorum Holdings. За даними ЗМІ, сума угоди нібито склала 202,4 млн дол, причому продавець нібито мав отримати лише 12 млн дол, тоді як решта була зарахована як покриття боргів KDD Group (у т.ч. перед Укрексімбанком – на 168,4 млн дол). Власник компанії-покупця не розкривався.