"Скіфське золото" передадуть Україні: рішення апеляційного суду Амстердама

Все про економіку та фінанси

Апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення, що "скіфське золото" все ж належить державі Україна, і наказав передати їй з Нідерландів цю колекцію археологічних об`єктів з Криму. Про це стало відомо із трансляції засідання суду, яке відстежував місцевий ресурс De Telegraaf, пише Liga.net.

Суддя заявила, що об`єкти є частиною спадщини України після здобуття нею незалежності 1991 року.

Влітку 2013 року для виставки "Крим – золото та таємниці Чорного моря" склали колекцію з 584 експонатів (всього понад 2000 предметів) Музею історичних цінностей у Києві та чотирьох музеїв у Криму. Оцінна вартість цього "скіфського золота" досягала на той момент приблизно 1 млн. євро.

За міжнародним співробітництвом того ж літа колекція вирушила до Бонна, а на початку лютого 2014-го її експонували в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Росія, за даними українських чиновників у 2014 році, захотіла забрати експонати до Ермітажу, хоча у договорі був пункт про те, що власник колекції – Україна, точніше Музейний фонд.

Музей Пірсона спочатку відмовився повертати експонати як Україні, так і віддавати їх "у Крим". Пізніше амстердамський музей віддав до Києва 19 "київських" експонатів, залишивши решту у себе на зберіганні. Україна вимагала повернути всю експозицію, Росія вимагала її собі.

Наприкінці 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив, що колекцію, яка потрапила до місцевого музею до російської окупації Криму у 2014 році, доведеться повернути Україні. Окупаційна влада на півострові через кримські музеї чинила цьому опір, справа затягнулася.