Скасовано рішення судів про виплату Росією $50 млрд для акціонерів ЮКОСа

Все про економіку та фінанси

Верховний суд Нідерландів скасував рішення про виплату Росією 50 мільярдів доларів компенсації колишнім акціонерам нафтової компанії ЮКОС. Виплату було присуджено їм у 2014 році арбітражним судом у Гаазі. Справа скерована на новий розгляд до суду в Амстердамі, констатує "Радіо Свобода".

Колись найбільша нафтова компанія Росії зазнала процедури банкрутства у 2006 році після того, як її засновник Михайло Ходорковський став обвинуваченим у кримінальній справі про розкрадання та несплату податків.

Більшість активів ЮКОСа перейшла до національної компанії «Роснефть». Колишні акціонери ЮКОСа звернулися до Постійної палати третейського суду – міжнародного арбітражу в Гаазі, намагаючись повернути кошти.

У 2014 році арбітраж у Гаазі зобов`язав Москву виплатити акціонерам рекордні 50 мільярдів доларів, визнавши російську державу винною у порушенні міжнародних зобов’язань через дії, що призвели до банкрутства ЮКОСа. Росія згодом протягом семи років намагалася оскаржити цей вердикт у різних нідерландських судових інстанціях.

У рішенні Верховного суду скасування рішення суду нижчої інстанції пояснюється процедурними питаннями. При цьому наголошується, що аргументи Росії про те, що міжнародні зобов’язання були неправильно витлумачені в Гаазі, є неспроможними, як і позиція Москви, що нідерландські суди не мають юрисдикції в цьому питанні.

Офіційна Москва дала зрозуміти, що не планує виплачувати гроші за будь-якого рішення судів. У грудні 2020 року Конституційний суд Росії фактично ухвалив, що країна не обов’язково має виплачувати ці гроші.