Шурма: Україна до кінця року вийде на запаси вугілля біля 800 тис тонн

Все про економіку та фінанси

Запаси вугілля на складах теплової генерації на кінець поточного року за рахунок імпорту досягнуть 800 тис. тонн, що майже вдвічі більше, ніж зараз, заявив заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма, пише "Енергореформа".

"Щоб накопичувати запаси, ми щомісяця імпортуватимемо від 6 до 10 кораблів вугілля. Два з них уже в портах під розвантаженням, ще шість очікуються до кінця грудня. Далі в січні-березні імпортуватимемо такі ж обсяги вугілля. Вже до кінця року на наших складах буде принаймні 800 тис. тонн", – сказав він в ефірі програми "Свобода слова на ICTV" 13 грудня пізно увечері.

Шурма пояснив, що зараз "дійсне низькі запаси вугілля на складах", що становлять близько 450 тис. тонн плюс 150 тис. тонн вугілля в портах, але імпорт допоможе їх підняти найближчим часом, оскільки обсяг вугілля, що видобувається, достатній, аби забезпечити роботу енергосистеми, "враховуючи режим навантаження атомної та гідроенергетики, а також те, що додає зелена".

"Якщо ми помножимо вісім кораблів на 75 тис. тонн, це приблизно 550 тис. тонн. Видобуємо ми 1,3 млн тонн щомісяця плюс 100-120 тис. тонн – стабільний імпорт із Польщі. У тому режимі, в якому працює наша енергосистема, ми спалюватимемо 1,4-1,6 млн. тонн, тобто спалимо українське вугілля і від 100 до 200 тис. тонн морського імпорту. В результаті 350 тис. тонн цього вугілля ляже на склад до тих 450 тис. тонн, які є зараз", – озвучив розрахунки Шурма.

Він також додав, що трохи більше третини морського імпорту припадає на державну генкомпанію "Центренерго", решту – групу ДТЕК. "Якщо говорити про грудень, то три човни – це "Центренерго", а п`ять – ДТЕК. Приблизно така ж структура буде у січні та лютому", – зазначив чиновник.

Водночас низькі запаси вугілля, з якими Україна увійшла в опалювальний сезон, заступник голови ОП пояснив світовою енергокризою, глобальним дефіцитом вугілля та агресивними діями Російської Федерації, яка заблокувала доставку вугілля залізничними шляхами, зокрема з Казахстану, який, за його словами, міг б постачати до 500 тис. тонн вугілля щомісяця.

При цьому він наголосив, що "ми дуже добре підготували атомні енергоблоки до цієї зими", внаслідок чого зараз у роботі 14 із 15 енергоблоків загальною потужністю 12,5 ГВт.

"Це рекордні показники, ми досягаємо щодобової генерації до 300 млн кВт-год. Розрахунок такий, що АЕС забезпечуватимуть у якісь періоди до 65% потреби в електроенергії", – зазначив Шурма.

Як повідомлялося, в Україну прибули три судна з вугіллям: два для "Центренерго" та одне для ДТЕК. Перше судно з 60,5 тис. тонн американського вугілля для "Центренерго", законтрактоване "ДТЕК Енерго", прибуло в Україну наприкінці листопада. 5 грудня прибуло друге судно класу "Панамакс" із 75 тис. тонн вугілля австралійського походження

Як зазначили у ПАТ, ще два постачання імпортного вугілля для "Центренерго" очікуються найближчим часом. Зокрема, наступна партія австралійського вугілля прибуде до України 15 грудня 2021 року, а наприкінці грудня 2021-початку січня 2022 року – судно з вугіллям з Колумбії. Обсяг кожної партії становить від 70 до 80 тис. тонн.

Наразі компанія продовжує активну стадію переговорів про постачання у грудні 2021 – березні 2022 року ще 510 тис. тонн імпортного вугілля.

6 грудня в Україну прибуло 66 тис. тонн американського вугілля для ТЕС "ДТЕК Енерго". Загалом ДТЕК законтрактував сім (одну з яких для "Центренерго") судових партій вугілля зі США та Колумбії загальним обсягом 470 тис. тонн. Перша з них, законтрактована для ПАТ "Центренерго", надійшла наприкінці листопада, ще три очікуються упродовж грудня, решта у січні. Компанія також зазначала, що продовжує переговори щодо додаткових обсягів палива.