Шольц: питання членства України в НАТО наразі не актуальне

Все про економіку та фінанси

Канцлер Німеччини Олаф Шольц під час візиту до Києва та напередодні переговорів з Владіміром Путіним заявив, що питання членства України в НАТО наразі є неактувальним. Про Шольц заявив на спільній прес-конференції з президентом Володимиром Зеленським у Києві, пише "Європейська правда".

"Питання щодо членства в альянсах на цей момент не актуальне. Тому трохи дивно, що російський уряд зробив предметом великих політичних дискусій питання, яке не стоїть зараз на порядку денному", - заявив Шольц.

Разом з тим він додав, що принцип вільного вибору альянсів не може бути предметом дискусії, і що не може одна держава наказати іншій, де їй бути чи не бути.

Водночас Шольц виступив за докладення дипломатичних зусиль для деескалації ситуації на таких майданчиках як Нормандський формат, Рада Росія-НАТО чи ОБСЄ.

Олаф Шольц таким чино прокоментував питання постачання озброєння Україні, пише "РБК-Україна":

"Ви знаєте про ставлення Німеччини в питанні поставок зброї. Ви знаєте, що ми і так найбільший фінансовий донор для України. Це питання ми опрацьовуємо знову і знову, якщо щось зміниться – ми вам повідомимо".

Президент Володимир Зеленський під час прес-конференції з Шольцем заявив, що Україна має продовжувати рухатися до членства в НАТО, попри те, що деякі ЗМІ і світові лідери натякають їй не піднімати це питання, щоб не провокувати Росію, пише "Українська правда".

Пряма мова президента на прохання журналіста прокоментувати заяву посла України у Великій Британії Вадима Пристайка: "Щодо стосується заяви нашого посла – відповідь МЗС була офіційна, правильна, виважена, предметна. Що стосується того, чи правильно ми зрозуміли пана Пристайка, – в тому, що він сказав, треба звернути увагу на деякі деталі.

Я думаю, що сьогодні багато журналістів і багато лідерів дійсно трішечки – трішечки – натякають Україні, що можна, скажемо так, не ризикувати і не піднімати постійно питання щодо майбутнього членства в Альянсі. Тому що ці ризики пов’язані з реакцією Російської Федерації. Мені здається, що ніхто цього вже не скриває. І мені задається, ми повинні бути відвертими".

Водночас В. Зеленський додав, що у будь-якому разі це рішення залежить від України.

А питання, на думку президента, насправді полягає в тому – "скільки Україна повинна йти по цьому шляху (до членства в НАТО – ред.), з ким вона буде йти, хто буде друзями, партнерами і буде підтримувати нашу державу на цьому шляху".

Пряма мова В. Зеленського: "А може, дійсно питання відкритих дверей – це для нас така історія, як мрія, такий сигнал – куди ми йдемо. А коли там будемо – ніхто не знає. Не тільки Україна, а навіть деякі члени НАТО. Тому ми повинні рухатися тим шляхом, який ми обрали. Все одно на цьому шляху найголовніше, щоб була наша армія потужна. А куди цей шлях доведе і коли – подивимось".

Нагадаємо, у західних ЗМІ набули розголосу слова посла України у Британії Вадима Пристайка про те, що Україна "могла б" розглянути відмову від членства в НАТО задля запобігання війні з Росією, яку згодом заперечило МЗС.

В МЗС України заявили, що ці слова вирвані із контексту, але додали, що заради миру і збереження життів наших громадян Україна готова йти на будь-які формати діалогів з країнами та міжнародними організаціями.

Вадим Пристайко пояснив свої слова, зазначивши, що задля уникнення війни зараз країна готова на певні компроміси, але "вони не лежать у сфері НАТО, а в Мінських домовленостях тощо", а щодо членства в Альянсі "ми залишаємо курс, але вимушені шукати інші варіанти, які дозволять вижити просто зараз".

Речник президента України запевнив, що курс на членство в НАТО залишається пріоритетним для України.