Шмигаль: Правобережна Україна працює, сплачує податки, зберігає робочі місця

Все про економіку та фінанси

Прем`єр Денис Шмигаль в інтерв`ю для "НВ" прокоментував ситуацію в українській економіці та, зокрема, в промисловості:

"В областях, де йдуть бойові дії, розташовується понад 30% підприємств, які створювали більше 50% ВВП. Зараз підчас військових дій ми втрачаємо від 35% до 50% ВВП. Це і є удар по економіці. Попри це у нас достатньо резервів.

<...> Українська промисловість пережила перший шок, як і всі ми. Сьогодні усі вертаються, там де це можливо, до виробництва, до роботи, ми закликаємо до цього. Я закликаю усі підприємства працювати, тому що економіка сьогодні має забезпечувати тил і забезпечувати фронт, у першу чергу.

Багато підприємств, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях або на територіях, де ведуться бойові дії, подали заявки і ми допомагаємо їм передислоковуватися в безпечні місця, у безпечні області. Таких заявок уже понад 1,1 тис. на сьогоднішній день. Понад 350 підприємств уже знаходяться в процесі переведення і вже 90 підприємств приступили до роботи.

Правобережна Україна практично вся сьогодні працює, сплачує податки і зберігає робочі місця.

Більшість наших заводів відновили вже роботу. Ми закликаємо сферу послуг також відновити свою роботу. Магазини, навіть кафе і ресторани, перукарні, манікюрні салони — усі мають працювати. Ми зробили найкращі умови для бізнесу. Будь-ласка, [сплачуйте] 2% з обороту, — можна працювати і заробляти гроші, забезпечуючи себе і створюючи робочі місця для своїх родин, для своїх друзів, рідних, близьких.

Переселенців теж закликаємо працювати. Можна утворити фізичну особу підприємця (ФОП), платити 2% з обороту, плюс отримувати від держави 6,5 тис. грн на кожного переселенця, якого ти працевлаштуєш на роботу — це уже готовий конструктор для малого і середнього бізнесу.

Ми зробили дуже велику дерегуляцію, лишили буквально декілька десятків дозволів на дуже складні речі. Понад 700 дозволів і ліцензій скасовано, податкова система найпростіша, митниця відкрита. Програму кредитування 5−7−9% зробили сьогодні доступною практично всім, 0% за кредит — до 60 млн. грн кредитування.

[Як переорієнтовується економіка в умовах воєнного часу?] Наприклад, це підтримка власного виробника через державне замовлення. Це теж дуже важливий сегмент. Міністерство оборони сьогодні замовляє для армії певні вироби. Ми говоримо навіть не про зброю, ми говоримо про тилове забезпечення армії: одяг, їжа, захист і таке інше. Усе це замовляється в Україні, по максимуму усе що можна замовити. Звичайно Міноборони сьогодні це пріоритет номер один. Загалом з 24 лютого міністерство уклало 68 договорів з вітчизняними підприємствами на загальну суму на 3,2 млрд. грн на виробництво одягу. Це ми говоримо лише про легку промисловість.

А Укрзалізницю ми визначили основним закупником і розповсюджувачем разом з Укрпоштою продуктів харчування в Україні. Тобто це доставка як для мереж, так і доставка гуманітарних вантажів, які куплені за рахунок держави або надані партнерами. Укрзалізниця це виконує і на це вже визначено 5 млрд. грн.

Ну і безумовно інша частина — це кредитування під пільгові відсотки на посівну, ми на це виділили біля 20 млрд. грн.

Окремо працюємо із нашими постачальниками пального. Тут ми забрали повністю акциз з пального з бензину і з дизеля і знизили ПДВ з 20% до 7%. Коли це рішення вступило в силу, на 10 грн майже впала ціна на пальне на заправках. Зараз ворог розбив частину наших баз збереження пального, тому спостерігається де-не-де дефіцит, але ми бачимо баланс забезпечення країни пальним. Можуть бути логістичні розриви, але ми розуміємо скільки необхідно загалом, ми у тісній співпраці з постачальниками, співпрацюємо з Укрзалізницею, з Міністерством оборони, і чітко бачимо баланс пального, яке потрібно нашій країні.

Минулого року ми засіяли на 5% більше озимих культур ніж позаминулого. Це доволі хороший аванс з точки зору майбутнього врожаю. Звичайно зараз, там де ведуться бойові дії, там де поля заміновані, де знищені вибухами, неможливо обробляти якісь ділянки землі. Ми очікуємо зменшення на 25−30% можливості засіювати. Але загалом якщо брати темп посівної, то якщо минулого року на цей момент лише у 15 областях розпочалася посівна, то цього року вже в 21-й області. Вистачає пального, вистачає коштів. Ми відкрили дуже велику програму кредитування під 0% для аграріїв на рік з гарантіями держави. 80% кредиту держава гарантує для того, щоб аграрій міг прийти і взяти кредит, навіть якщо в нього нема застави або вона невелика. В умовах війни посівна почалася вчасно, проходить надзвичайно складно через ризик для життя, тому що літають кулі, літають снаряди, лежать міни. Аграрії сьогодні, як і всі в Україні, роблять свій подвиг, здійснюючи цю посівну".