Шмигаль - про бюджет: березень пройшли доволі спокійно, квітень буде складнішим

Все про економіку та фінанси

Прем`єр Денис Шмигаль в інтерв`ю для "НВ" прокоментував поточну ситуацію з держбюджетом

"Березень ми пройшли доволі спокійно, не дивлячись на військові дії. Всі виплати на підтримку армії, підтримку усіх соціальних платежів були зроблені. Квітень буде більш складним, ніж березень.

<...> За перший квартал бюджет перевиконується. У січні-лютому не було війни і ми йшли з добрим випередженням. За перший квартал податкова — 121% виконання плану. У березні податкові надходження також були перевиконані, адже багато великих компаній сплатили податки на перед, а державні компанії та банки сплатили дивіденди раніше, ніж передбачалося. Тому перевиконання плану податковою — 134%. Загалом у березні бюджет виконано на 95%.

Митницю виконали лише на 20%, це пов’язано з тим, що на митниці впав обіг. Зараз ми звільнили від митних платежів повністю весь бізнес. У нас зараз відкрита митниця, гуманітарка проходить без зайвих оформлень — одна сторіночка. Уся продукція сьогодні ввозиться без жодних обмежень і без жодних бар`єрів. За це ми платимо зниженням надходжень у бюджет, але нам дуже важливо наситити країну товарами першої необхідності і продуктами, тому ми так лібералізували митницю. У подальшому будемо коригувати цю політику в залежності від того, як будуть розвиватися події. Економіка воєнного часу і воєнного стану передбачає більш жорстке врядування з боку держави і з боку уряду, оскільки умови постійно змінюються.

Стосовно того, як ми наповнювали бюджет, тут треба говорити про відповідальну роботу податкової митниця збирала ті платежі, які могла зібрати ми попрацювали з підприємствами державного сектору економіки по сплаті дивідендів, зараз вона вже відбулася частково. Це теж хороше джерело наповнення держбюджету. Був деякий відповідальний бізнес, який авансував податки, наприклад на прибуток. Платив не в квітні місяці, а сплатив у березні. Це усе дало змогу у березні почати виконувати наші зобов’язання по сплаті пенсій за квітень. Для тих областей, де ведуться бойові дії, квітневі пенсії почали виплачувати вже з 25−27 березня.

Зараз, якщо говорити про розрахунки Мінфіну по втратах бюджету, то втрати України становлять близько 2 млрд грн на день. Якщо говорити про втрати інфраструктури, то за місяць війни вони попередньо склали $119 млрд. Тобто $4,25 млрд. щодня.

Якщо додати сюди військові втрати та збільшені військових та соціальних видатків, програми підтримки, втрати економіки та підприємств, тоді говоримо про $565 млрд.

Навіть не хочу це ділити на дні. Втрати однозначно величезні. Але маємо бути оптимістичними, ми будемо відновлюватись з такою ж швидкістю. Я в цьому переконаний.

Три джерела [фінансування для відновлення]. Це заморожені кошти Росії, тобто їхня конфіскація та репарація. Друге, аналогічно, це російське майно Трете — це кошти західних партнерів, вже сьогодні ми ведемо перемовини про створення фонду відновлення. Ми вже отримали більше $3 млрд. Це перший крок до того, щоб наповнювати бюджет, виконувати наші зобов’язання. Поки що ми говоримо про щоденні витрати, які має нести держава на оборону, на виконання своїх соціальних зобов’язань, на забезпечення країни харчуванням. Усе решта звичайно буде після завершення війни, — це вже наступний крок. Але вже сьогодні ми до нього готуємось разом з нашими партнерами".