Шевченко: наразі немає потреби вводити адмінобмеження

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в інтерв`ю Reuters повідомив, що Україна хоче в квітні розпочати переговори з МВФ про нову програму співпраці.

Глава Нацбанку виключає введення будь-яких адміністративних обмежень щодо гривні, заявивши, що вони будуть контрпродуктивними, викликаючи хвилювання на ринках, а не забезпечуючи стабільність.

Він також сказав, що центробанк України й далі буде "яструбом" у питанні боротьби з інфляцією, залишаючи відкритою можливість підвищити процентні ставки до понад 11% на наступному засіданні з монетарної політики в березні.

З початку року НБУ продав більше 1,4 млрд дол з валютних резервів, щоб підтримати гривню.

Термін дії поточної програми МВФ на 5 млрд дол закінчується в червні. Доступний залишок з цієї суми на 2,2 млрд дол Україна розраховує отримати в першому півріччі (в т.ч. 700 млн дол у березні).

За словами К. Шевченка, хорошим сигналом для ринків стане очікуваний невдовзі початок роботи місії МВФ.

«Ми сподіваємося, що в найближчі кілька місяців в України з’явиться можливість компенсувати ускладений доступ на зовнішні ринки джерелами офіційного фінансування», – сказав глава НБУ.

Він наголошує, що Національний банк продовжить політику плаваючого курсу, а волатильність на валютному ринку спричинена переважно психологічними факторами, а не макроекономічними.

"Ми глибоко переконані, що зараз немає необхідності вводити будь-які адміністративні обмеження. З нашої точки зору, адміністративні обмеження, навпаки, викликають ажіотаж", - зауважив К. Шевченко.

За його словами, валютні резерви, які зараз становлять 28 млрд дол, дозволяють НБУ продовжувати інтервенції для згладжування коливань на ринку.

"Нацбанк не має ні цілі щодо курсу, ні коридору, на який він буде орієнтуватися. Курс буде залежати від попиту та пропозиції на ринку", - сказав керівник українського центробанку.

Він повідомив, що через інтервенції обсяг чистих міжнародних резервів просів нижче рівня, узгодженого в меморандумі з МВФ. Але керівник НБУ не думає, що це зруйнує перспективи України отримати наступний транш: К. Шевченко вважає, що МВФ буде відкритий для обговорення переглянутого цільового рівня резервів.

"Ніхто не очікував, що Україні на початку 2022 року доведеться витратити значні кошти з резервів, щоб згладити валютні коливання", - прокоментував К. Шевченко.

Він заявив, що НБУ готовий продовжувати жорстку монетарну політику, щоб повернути інфляцію до цільового діапазону 5%, хоча вважає, що інфляція вже досягла піку у вересні минулого року.

"Ми сказали, що прогнозуємо подальше підвищення ставок і готові діяти більш рішуче, якщо побачимо проінфляційний тиск. Ми готові ще більше посилити монетарну політику, щоб повернути інфляцію до цільового рівня", - підкреслив глава НБУ.

Із березня минулого року НБУ підвищував ставку шість разів до 10% з історичного мінімуму 6%, щоб стримати стабільно високу інфляцію. Інфляція сповільнилася до 10% у грудні та січні з піку 2021 року в 11% у вересні.

Відповідаючи на запитання, чи може центробанк підвищити ставку вище 11% у березні, Шевченко відповів: "Нацбанк має таку готовність. Висока інфляція б`є по кишені кожного".