Шевченко: адекватна дохідність за ОВДП дозволить зменшити емісію гривні

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко повідомив, що виступив на конференції «Монетарна політика у новій європейській реальності» перед центробанкірами 12 країн – учасниць форуму «Ініціатива трьох морів» – Австрії, Болгарії, Хорватії, Чехії, Естонії, Угорщини, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Словаччини та Словенії.
Подія проходить під почесним патронатом президента Польщі Анджея Дуди.

К. Шевченко серед іншого зазначив:

"Вранці 24 лютого для України настала нова реальність.

Досвід роботи Національного банку у воєнний час унікальний, але він підтвердив важливість кількох ключових моментів: узгодженість дій усіх фінансових центрів, своєчасність рішень, навіть важких, максимальна прозорість та постійна комунікація із суспільством.

Розповів про нашу роботу впродовж майже трьох з половиною місяців війни.

Застосування «ручного» управління на початку вторгнення дало змогу втримати стабільність банків, а економіці – відносно швидко пройти шок війни. Проте утримання такої політики й надалі загрожує посиленням економічних дисбалансів та підвищує ризик розкручування інфляційної спіралі та знецінення гривні. Тому Національний банк перейшов до наступного етапу монетарної політики та підняв ключову ставку до 25% річних. Далі уряд і банки мають адекватно реагувати на розмір облікової ставки, підвищуючи процентні ставки за ОВДП та депозитами до ринкового рівня.

Сьогодні це, по суті, єдиний спосіб дати можливість громадянам та бізнесу захистити гривневі доходи від знецінення, утримати стабільний курс гривні та зберегти міжнародні резерви на достатніх рівнях.

Встановлення адекватної дохідності за ОВДП дасть змогу збільшити обсяги ринкового фінансування та зменшити відповідно обсяги емісії гривні. Це необхідна передумова для повернення до традиційних інструментів і ринкових принципів у фінансовому секторі та на валютному ринку. Також, на нашу думку, нова програма з МВФ має стати важливим елементом підтримки макрофінансової стабільності.

Підкреслив, що вплив війни відчуває не лише Україна. Війна має глибокі геополітичні, гуманітарні та економічні наслідки, які вже змінюють світ. У середньостроковій і довгостроковій перспективі вона зумовлюватиме додаткові виклики для центральних банків.

Зараз майбутнє можна поліпшити, а руйнівні наслідки для життя громадян та економіки не лише в Україні, а й у всьому світі – мінімізувати. Для цього необхідно усунути першопричину проблеми.

Війна має завершитися якомога швидше і виключно перемогою України та повним відновленням її територіальної цілісності в міжнародно визнаних кордонах".