Шевченко: НБУ та банки з початку війни перерахували в бюджет 83,4 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в інтерв`ю "Економічній правді" повідомив, що від початку війни Нацбанк та банківська система перерахували до бюджету близько 83,4 млрд грн:

"По-перше, 19 млрд грн – частка перерахованого НБУ прибутку, ще 29,7 млрд грн – сплачені авансом дивіденди державних банків за 2021 рік.

По-друге, викуп військових ОВДП на 20 млрд грн. Це пряме фінансування бюджету. Ви знаєте, що для Національного банку ця функція не притаманна, і не у військовий час ми б навіть не розглядали це питання. Але ми розуміємо, що сьогодні вся економіка працює виключно на оборону, тому Національний банк теж має бути частиною цього.

Національний банк фінансуватиме лише критичні видатки уряду в обмежених обсягах та лише шляхом купівлі цінних паперів уряду на первинному ринку. Ми також зберігатимемо максимальну прозорість у висвітленні таких операцій.

По-третє, важливо розуміти що головним, має бути залучення міжнародного фінансування на відновлення економіки. НБУ не має і не може бути єдиним джерелом.

Крім цього, Нацбанк відкрив спеціальний рахунок, на який зібрали понад 14,7 млрд грн для Збройних сил України.

І ці кошти акумулюються безпосередньо Міністерством оборони і іншими залученими відомствами – Національною гвардією, Державною прикордонною службою, Національною поліцією та направляються на потреби наших захисників. Ми щоденно фіксуємо, куди і скільки ми перераховуємо, публічно про це повідомляємо.

У перші дні на цей рахунок надходило дуже багато коштів. Але зараз надходження стали меншими. Я хотів би звернутися до усіх: давайте продовжимо підтримувати наші Збройні Сили".

К. Шевченко нагадав, що НБУ в перші дні війни анулював ліцензії "дочкам" російських держбанків - МР Банку (Сбербанку) і Промінвестбанку.

"Сьогодні ми розуміємо, що наступним кроком повинно стати примусове вилучення цих активів. Зрозуміло, що українські вкладники цих банків повинні отримати свої вклади – спочатку в межах гарантованої суми.

11 березня Нацбанк направив в Кабінет міністрів листа, в якому запропонував примусово вилучити фінансові активи Сбєрбанку росії та Промінвестбанку. В дохід держави може бути спрямовано близько 26 млрд грн. Це грошові кошти, ОВДП, депозитні сертифікати", - констатував глава НБУ.

Він також розповів, що зараз ведуться активні переговори, про створення спеціального рахунку, який буде адмініструвати МВФ для України, який фінансуватимуть країни G7 та, можливо, доєднаються інші розвинені країни:

"Цей механізм має стати основним елементом підтримки України в боротьбі з російською агресією. Ми залучені в цей процес, але поки йдуть перемовини, не можемо говорити про конкретні суми.

Механізм цього рахунку зараз відпрацьовується МВФ. Ми дуже сподіваємося, що остаточний результат та перші цифри ми отримаємо протягом весняних зборів МВФ та Світового банку у квітні цього року.

Наразі більшість країн поки що остаточно не визначили розмір своєї допомоги. Перемовини тривають окремо з кожною країною".