Шевченко: економіка почала пристосовуватися до війни

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в інтерв`ю "Економічній правді" описав ситуацію в українській економіці під час війни:

"Ділова активність сильно знизилася. Особливо це стосується частини регіонів, це територія 10 областей, які в більшій або меншій мірі уражені війною.

Коли ми робили наші перші оцінки про те, що економіка працює приблизно на 50% від довоєнного рівня, ми аналізувати втрати економіки на основі територій, де велися бойові дії, порушення економічних зв`язків з іншими регіонами та експортних шляхів.

Проте зараз ми бачимо, що економіка почала пристосовуватися до цієї ситуації. Завдяки певним податковим ініціативам уряду вдалося зменшити тиск на економіку, деякі сфери почали оговтуватися.

Ми проаналізували світовий досвід того, як війни впливають на скорочення ВВП, проаналізували відповідну статистику МВФ щодо таких країн, як Ірак, Ліван, Сирія, Ємен. Бачимо, що під час війни остаточне скорочення економіки у них було від 25% до 35%. Але потрібно розуміти, що це оцінка тривалої війни.

Також варто говорити не лише про потенційний вплив війни на економіку, а і про те, що ми робимо, щоб цей вплив був мінімальним. Робоча банківська система під час війни – це не даність. У більш давніх конфліктах, як, наприклад, під час Балканської війни, у воюючих країнах банківська система йшла на "банківські канікули". Тобто вона працювала максимум два дні після початку бойових дій і потім припиняла роботу.

У нас же банківська система працює.

<...> Ми оцінку інфляції проводили на основі веб-скрепінгу. Якщо говорити про березень, то ми оцінили зміну інфляції у 2,1% за місяць. Її показник рік до року становив 11,1%, базова інфляція – 8,5%. Причини подорожчання зрозумілі – логістичні проблеми та зростання виробничих витрат.

До речі, якщо дивитися наш останній прогноз, який виходив ще до війни, в січні, то там очікувався індекс цін за березень у річному вимірі на рівні 9,2% і річна базова інфляція 8,2%. Тобто відхилення навіть попри війну є помірним.

Щиро скажу: більшість макропоказників, у тому числі платіжний баланс, оцінювати та прогнозувати зараз дуже важко. Національний банк використовує багатофакторні моделі, але у цих моделях враховується дуже багато чинників які, на жаль, зараз неможливо достовірно оцінити.

Загалом з початку війни дозволено здійснювати лише критичний імпорт. Його перелік оновлювався кілька разів, і зараз до нього включена більшість продукції, яку імпортував український бізнес у довоєнний час. Втім порівнювати довоєнний та поточний імпорт неможливо.

Експорт через проблеми з логістикою відчутно знизився. Водночас ми бачимо, що зараз бізнес поступово і частково вирішує проблеми з логістикою. Державна допомога також має підтримати експорт".