Шевченко: борг банків-банкрутів перед НБУ - 39,4 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в інтерв’ю для Liga.net констатував, що Меморандум з МВФ передбачає інтенсифікацію владою України роботи для зниження витрат держави на виведення з ринку збанкрутілих банків (asset recovery).

“Цей блок насамперед передбачає розробку комплексної стратегії повернення активів та плану заходів у відповідному напрямі. Згідно з меморандумом, Кабмін має прийняти комплексну Стратегію до кінця лютого 2022 року”, - зазначив Кирило Шевченко.

Він повідомив, що борг банків-банкрутів перед НБУ - 39,4 млрд грн, а у ФГВФО в судах на різних етапах розгляду перебувають позови на загальну суму 97,8 млрд грн. “Це великі гроші”, - підкреслив керівник Нацбанку.

К. Шевченко висловив думку, що держава може забезпечення стягнення відповідної заборгованості:

“Зараз, мені здається, цілком вірогідно. Але для того, щоб перейти до цієї частини завдання, потрібно спочатку розробити стратегію, як саме держава має їх повертати.

Цього року, за ініціативи саме Національного банку, була створена робоча група високого рівня з питань повернення таких активів. Її очолив прем`єр-міністр. Я в ній заступник. До складу цієї робочої групи входять представники силових органів (Генеральної прокуратури, НАБУ, Міністерства внутрішніх справ), Мін’юсту. До процесу створення відповідної стратегії мають бути залучені всі сторони. Прийняття та публікація цієї стратегії є структурним маяком у меморандумі.

Національний банк діє у межах свого мандату. У нас є свої судові справи з компаніями, які представляють названі вами прізвища. Й у нас за останні півроку є великий прогрес у площині судових рішень. Наприклад, щодо згаданого вами кейсу банку "Фінанси та кредит" Жеваго, є судові рішення, спрямовані на стягнення низки активів, що були у заставі НБУ, починаючи від готелю "Салют", закінчуючи Білоцерківською ТЕЦ.

Це не єдиний випадок. Наприклад, у нас також є прогрес щодо кейсу Імексбанку. Київський районний суд Одеси задовольнив позов НБУ до його екс-власника Леоніда Клімова про звернення стягнення на спортивно-оздоровчий комплекс "Люстдорф".

Однак стратегія, що ми маємо розробити, передбачає значно ширший перелік механізмів, аніж судові спори.

Я б описав її, як стратегію легітимного тиску на власників збанкрутілих банків. Що це означає?

Це означає, що кожен причетний орган в рамках закону та сфери своєї відповідальності робитиме все можливе для відшкодування збитків державі внаслідок виведення банків із ринку. Правоохоронні органи займатимуться кримінальною частиною, Уряд – законодавчою. Як приклад, Міністерство економічного розвитку може сказати, чи можуть компанії, пов’язані з боржниками, брати участь у приватизації або в системі державних закупівель”.