Шевченко - про валютний ринок: ситуація - контрольована, жодні обмеження не розглядаємо

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко прокоментував ситуацію на валютному ринку:

“Загалом Національний банк завершив 2021 рік з позитивним сальдо валютних інтервенцій в обсязі 2,4 млрд дол. США, що дало змогу наростити міжнародні резерви до 31 млрд дол. США (тобто на 6%). Водночас це не зашкодило укріпленню гривні, яке спостерігалося упродовж більшої частини минулого року, що створило умови для зламу інфляційної тенденції.

2022 рік розпочався для фінансового ринку України черговими викликами - нагнітання ситуації на кордонах України суттєво погіршило очікування учасників ринку, що позначилося на зниженні вартості українських активів (як на внутрішньому ринку, так і закордоном) й формуванні девальваційного тиску на гривню.

Така ситуація складна, але не критична. Насамперед через той запас міцності, який ми досягли. Накопичені валютні резерви дозволяють нам згладжувати надмірні курсові коливання за рахунок валютних інтервенцій.

Так, для збалансування валютного ринку Національний банк продав з початку 2022 року майже 1,5 млрд дол. У нас достатньо резервів для того, щоб продовжувати дотримуватися нашої стратегії валютних інтервенцій і згладжувати коливання. Водночас хочу ще раз наголосити, що Нацбанк не буде повторювати помилок минулого і не буде намагатися утримати фіксований обмінний курс на якомусь рівні.

Ми впевнені, що ринок у майбутньому збалансується і не виключаємо, що може бути корекція, як це відбувалося під час минулих криз.

Також вкрай важливо продовжувати і слідувати обраній стратегії монетарної політики. Дотримуючись її та зважаючи на масштаб інфляційних ризиків, Національний банк у січні додатково підвищив облікову ставку одразу на 1 процентний пункт і в черговий раз підкреслив свою готовність використовувати монетарний інструментарій для реакції на проінфляційні ризики.

Водночас рішучість Національного банку по використанню ринкових інструментів не розповсюджується на адміністративні обмеження, які, на нашу думку, є дуже шкідливими для економічної активності.

Ми наразі не розглядаємо жодних рестрикцій (обмежень), як це мало місце в 2008 році, в 2014-2015 роках. Як я уже казав, накопичений досвід і сформована довіра до нашої монетарної політики та наявні обсяги золотовалютних резервів дають змогу почуватися нам досить впевнено навіть у такій непростій ситуації.

Завдяки цьому ми бачимо, що масштаби і наслідки поточного шоку, пов`язаного із загостренням геополітичних ризиків, є меншими та слабшими, навіть порівняно із шоком, зумовленим COVID-19 у березні минулого року.

Ситуація на валютному ринку лишається контрольованою. Валютний ринок на сьогодні має надійне макроекономічне підгрунтя, а також є значно стійкішим до шоків, ніж це було раніше”.

Нагадаємо, 26 січня НБУ публікував такий офіційний коментар щодо ситуації на валютному ринку:

"Сьогодні валютний ринок значно стійкіший до шоків, ніж під час попередніх криз, зокрема завдяки послідовній політиці Національного банку на валютному ринку. Стабільнішою є й банківська система.

Якщо порівняти поточну ситуацію із шоком, зумовленим Covid-19 у березні 2020 року, коли тільки почали діяти карантинні обмеження, то побачимо низку відмінностей:

- з початку 2022 року НБУ для стабілізації ситуації продав із резервів $1 068 млн (чисте сальдо), тоді як за аналогічний період березня 2020 року – $2,2 млрд, тобто в цьому році – удвічі менше;

- у січні 2022 року населення купило валюти на суму $165 млн, тоді як у березні 2020 року – на $224 млн;

- курс гривні в 2022 році девальвував на 5,1%, тоді як за таку ж кількість днів у березні 2020 року – на 14%.

Національний банк України і надалі дотримуватиметься політики гнучкого курсоутворення та готовий застосувати у разі необхідності комплекс монетарних інструментів для стабілізації ситуації на валютному ринку та мінімізації психологічного чинника послаблення гривні.

З кожним новим шоком ми стаємо сильнішими".