Шевченко - про Альфа-Банк, Форвард, PINbank, активи Сбербанку і Промінвестбанку

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко в інтерв`ю "Економічній правді" заявив, що власники "Альфа-Банку", які потрапили під міжнародні санкції, повинні шукати вихід із цієї ситуації.

Керівник банківського регулятора не виключив, що це може бути продаж іншому власнику, але наголосив, що "це має бути продаж, який не буде розглядатися як намагання обійти санкції":

"Альфа банк (Україна) є відмінною від Альфа-банку (росія) юридичною особою, і не підпадає під міжнародні санкції, оголошені нещодавно Мінфіном США.

На 1 квітня в ньому зосереджено близько 48 млрд грн вкладів українців фізичних осіб, це частка на рівні десь 6% загалом по системі, а також ще близько 24 млрд грн – кошти українських підприємств.

Тож, відповідно до тих санкцій, які були накладені на власників "Альфа банку", НБУ визнав їхню ділову репутацію небездоганною. І ми застосували заходи впливу до власників істотної участі щодо заборони використання ними права голосу.

"Альфа банк" – системно важливий для української економіки. Наше завдання – діяти так, щоб не постраждали мільйони українських вкладників. Акціонери банку повинні шукати вихід із цієї ситуації. Я не виключаю, що це може бути продаж іншому власнику. Але це має бути продаж, який не буде розглядатися як намагання обійти санкції". 

Коментуючи ж у контексті Альфа-Банку прийнятий Верховною Радою закон, відповідно до якого активи громадян Росії за рішенням РНБО можуть бути націоналізовані, глава НБУ зазначив:

"Давайте дочекаємось підпису президента відповідних змін. Після цього ми з усіма державними органами, Кабінетом Міністрів та РНБО, якій відводиться в цьому процесі ключова роль, будемо це обговорювати".

Говорячи про інші банки з приватним російським капіталом, які працюють на українському ринку ("Форвард" і PINbank), К. Шевченко зауважив, що вони не мають суттєвого впливу на ринок: 

"Якщо, наприклад, говорити про той же самий PINbank, то він обслуговував виключно кептивно свою групу, і якщо з ним щось навіть трапиться, то це буде нуль цілих, нуль десятих від загальної банківської системи.

Щодо "Форвард банку", там справді російський власник, у нього інша модель – consumer finance. Якщо його модель витримає це навантаження, значить витримає".

К. Шевченко нагадав, що НБУ в перші дні війни анулював ліцензії "дочкам" російських держбанків - МР Банку (Сбербанку) і Промінвестбанку.

"Сьогодні ми розуміємо, що наступним кроком повинно стати примусове вилучення цих активів. Зрозуміло, що українські вкладники цих банків повинні отримати свої вклади – спочатку в межах гарантованої суми.

11 березня Нацбанк направив в Кабінет міністрів листа, в якому запропонував примусово вилучити фінансові активи Сбєрбанку росії та Промінвестбанку. В дохід держави може бути спрямовано близько 26 млрд грн. Це грошові кошти, ОВДП, депозитні сертифікати", - констатував глава НБУ.