Шерман: Олімпіада в Пекіні може вплинути на плани Путіна щодо України

Все про економіку та фінанси

Заступниця держсекретаря США Венді Шерман допускає, що зимові Олімпійські ігри в Пекіні можуть вплинути на плани президента РФ Владіміра Путіна щодо можливого нападу на Україну. Про це вона заявила під час дискусії, організованої YES та Фондом Пінчука, пише "Європейська правда".

"Ми чітко бачимо всі ознаки того, що він (президент Путін. - Ред.) збирається застосувати військову силу, можливо, зараз або в середині лютого. Ми всі знаємо, що Олімпійські ігри в Пекіні починаються 4 лютого - тоді буде церемонія відкриття, де очікується присутність Путіна.

Я не думаю, що президент Сі Цзіньпін буде в захваті, якщо президент Путін використає цей момент для захоплення України. То ж це може вплинути на його таймінг і думки", - заявила Шерман.

Раніше агентство Bloomberg повідомило, що глава Китаю Сі Цзіньпін міг попросити Путіна не здійснювати масштабне вторгнення в Україну під час зимових Олімпійських ігор, які відбудуться в Китаї з 4 до 20 лютого.

При цьому Китай офіційно спростував повідомлення Bloomberg. Так, прес-секретар МЗС Китаю Чжао Ліцзянь заявив, що публікація Bloomberg про те, що відповідне прохання звучало під час нещодавньої телефонної розмови Путіна та Сі, є "чистою вигадкою". Представник МЗС Китаю казав, що це "не лише наклеп на російсько-китайські зв`язки, а й навмисна спроба завдати шкоди Олімпійським іграм", писала Liga.net з посиланням на China Military.

Як повідомлялося, у 2008 році вторгнення російських військ до Грузії почалося 8 серпня, в день відкриття літньої Олімпіади в Пекіні.

У 2014 року Росія розпочала військову операцію з окупації Криму під час зимової Олімпіади в Сочі, яка проходила з 7 по 23 лютого.

Венді Шерман додала, що Владімір Путін не хоче, аби Україна коли-небудь потрапила до НАТО, але самі його дії змушують людей в Україні більше турбуватися про те, що вони мають бути в НАТО.

Вона також перерахувала питання, щодо яких США не готові і не будуть шукати компроміс з Росією.

"Я чітка сказала росіянам: ви не маєте права вирішувати щодо членства у НАТО. Це не ваше рішення. Це залежить від членів НАТО. Ні, ви не можете вирішувати, що вся наступальна зброя покине Європу. Ні, ви не можете сказати, що ми повертаємо годинник до 1997 року, і що всі країни, які приєднались до НАТО з того часу, повинні вийти (з Альянсу). Ні, цього не трапиться", - заявила Шерман.

Вона також виокремила питання, за якими Вашингтон готовий домовлятись з Москвою.

"Але якщо ви хочете поговорити про реальні спільні безпекові питання: контроль за озброєнням, деконфліктність, прозорість, шляхи, як ми можемо зміцнити спільну безпеку - ми за те, щоб мати такі дискусії", - сказала вона.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг напередодні розповів загальні деталі письмової відповіді Альянсу на так звані "безпекові вимоги" Кремля, яку буде відправлено цього тижня.