Щорічна індексація пенсій: ВР прийняла законопроект в першому читанні

Все про економіку та фінанси

Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №4668 "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення пенсійного законодавства".

Документом пропонується:

- з 1 січня 2022 року визначити дату щорічної індексації пенсій - 1 березня;

- здійснювати щорічну індексацію пенсій військовослужбовцям, державним службовцям та іншим категоріям пенсіонерів на загальних умовах;

- призначати достроково пенсії за віком за півтора роки до досягнення пенсійного віку особам, трудовий договір з якими розірвано зв’язку із змінами в організації виробництва та за інших умов;

- призначати достроково пенсії матерям (батькам) дітей, хворих на тяжке, рідкісне захворювання, яким не встановлено інвалідність. 

За оцінками Мінсоцполітики, реалізація законопроекту №4668 потребуватиме 7,23 млрд грн на рік за рахунок коштів держбюджету.

У пояснювальній записці до законопроекту вказується, що в 2017 році із об’єктів індексації грошових доходів були вилучені пенсії, призначені за „спеціальними” пенсійними програмами. Так, не проводиться індексація пенсій військовослужбовцям, держслужбовцям, науковцям та іншим категоріям пенсіонерів з 2014 року. Військовослужбовцям останній перерахунок у зв’язку із зміною грошового забезпечення проведений у 2018 році, а держслужбовцям та науковцям пенсії не перераховувалися з 2008 року.

Цитата:

"Відсутність визначеної в законі дати індексації не дозволяє забезпечувати сталість пенсійного забезпечення громадян та видатки на його фінансування.

Залишається не врегульованим питання відновлення права на достроковий вихід на пенсію за півтора роки до досягнення пенсійного віку у зв’язку із реорганізацією підприємств, скороченням чисельності або штату працівників, як це передбачено у рішенні Конституційного Суду України від 22 травня 2018 року № 5-р/2018. Враховуючи, що розмір допомоги по безробіттю (5 026 грн на липень 2020 року) є більшим ніж пенсія (3 486 грн розмір новопризначеної пенсії за січень – вересень 2020 року), консолідовані видатки Державного центру зайнятості та Пенсійного фонду України зменшуються.

Має місце не вирішене питання дострокового призначення пенсій особам, які доглядають за хворими дітьми із рідкісними захворюваннями, яким не встановлено інвалідність. З 1 січня 2019 р. визначено умови надання державної підтримки для родин із рідкісними захворюваннями. У тому числі держава взяла зобов’язання щодо страхування батьків, які не працюють, а здійснюють догляд за дітьми із рідкісними захворюваннями, яким не встановлено інвалідність, нарівні із батьками дітей із інвалідністю.

Існує різниця в розмірах надбавок за однакову тривалість більш пізнього виходу на пенсію в декілька разів у залежності від часу виходу на пенсію до чи після 2004 року при встановленні єдиних підходів до визначення пенсії починаючи з 2017 року".