Ще 30 небанківських фінустанов відмовилися від ліцензій

Все про економіку та фінанси

НБУ повідомив, що виключив п’ять компаній – ТОВ “ФК “ФІНІНТЕГРАЛ” (ЄДРПОУ 41384538), ТОВ “ФАКТОРИНГОВА КОМПАНІЯ “ФІНАНС ГРУП” (ЄДРПОУ 37560195), ТОВ “Є-КЕШ” (ЄДРПОУ 41548844), ТОВ “ФК “ЦЕДЕНТ” (ЄДРПОУ 41939879), Кредитну спілку “ВАШ ДОСТАТОК” (ЄДРПОУ 26431306) – із Державного реєстру фінансових установ на підставі їхніх заяв.

Також Національний банк виключив ТОВ “ЛІЗИНГОВА КОМПАНІЯ “МАТРИЦЯ” (ЄДРПОУ 34881532) із Реєстру осіб, які не є фінансовими установами, але мають право надавати окремі фінансові послуги, на підставі її заяви.

Такі рішення Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінансових послуг ухвалив на засіданні 2 липня 2021 року.

Як зауважує регулятор, зобов’язання Кредитної спілки “ВАШ ДОСТАТОК” становили 3 тис. грн станом на 1 квітня 2021 року, а її активи – 582 тис. грн (частка від загального обсягу ринку кредитних спілок становить 0,025%)

ТОВ “ФК “ФІНІНТЕГРАЛ” мало чотири ліцензії – на надання послуг з факторингу, на надання послуг з фінансового лізингу, на надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, а також на надання гарантій. Ліцензія на надання гарантій була анульована 19 лютого 2021 року, а решта ліцензій – 11 червня 2021 року.

ТОВ “ФАКТОРИНГОВА КОМПАНІЯ “ФІНАНС ГРУП” мало ліцензію на надання послуг з факторингу, яка була анульована 23 квітня 2021 року.

ТОВ “Є-КЕШ” мало ліцензію на надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, яка була анульована 28 травня 2021 року.

ТОВ “ФК “ЦЕДЕНТ” мало чотири ліцензії – на надання послуг з факторингу, на надання послуг з фінансового лізингу, на надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, а також на надання гарантій. Усі ліцензії були анульовані на цьому засіданні.

ТОВ “ЛІЗИНГОВА КОМПАНІЯ “МАТРИЦЯ” мало ліцензію на надання послуг з фінансового лізингу, яка була анульована на цьому засіданні.

Крім того, Національний банк відкликав (анулював) у тринадцяти фінансових установ на підставі поданих ними заяв ліцензії на надання фінансових послуг. Так, відкликані усі наявні ліцензії у:

- ТДВ “МІЖНАРОДНА СТРАХОВА КОМПАНІЯ” (ЄДРПОУ 31236795) 22 ліцензії на здійснення страхової діяльності;
- Кредитної спілки "Полісся-кредит" (код ЄДРПОУ 25675673) одну ліцензію на надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту;
- Кредитної спілки "Кредитна спілка профспілок УМВС України в Рівненській області" (код ЄДРПОУ 25930065) одну ліцензію на залучення фінансових активів із зобов’язанням щодо наступного їх повернення;
- ТОВ “ФК “ЦЕДЕНТ” чотири ліцензії – на надання послуг з факторингу, на надання послуг з фінансового лізингу, на надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, а також на надання гарантій;
- ТОВ “ЛІЗИНГОВА КОМПАНІЯ “МАТРИЦЯ” одну ліцензію на надання послуг з фінансового лізингу.

Національний банк 19 квітня 2021 року застосував до ТДВ “МІЖНАРОДНА СТРАХОВА КОМПАНІЯ” захід впливу у вигляді тимчасового зупинення всіх ліцензій за невиконання обов’язкових фінансових нормативів. Компанія була зобов’язана усунути порушення до 3 червня 2021 року та подати Національному банку звіт про це із підтверджувальними документами. Компанія не усунула порушення на дату ухвалення рішення про анулювання всіх ліцензії.

Обсяг страхових премій компанії становив 33 млн грн станом на 31 березня 2021 року, а вартість активів – 179 млн грн. Частка ринку компанії за страховими преміями за ризиковими видами страхування становила 0,27% від загального обсягу. Майже 58% у страховому портфелі займало ОСЦПВ, 33% – страхування від вогневих ризиків та ризиків стихійних явищ, близько 3% – страхування від нещасних випадків, 5% – страхування наземного транспорту (крім залізничного), майна, відповідальності перед третіми особами, вантажів та багажу (вантажобагажу), 1,2% – інші види страхування.

Додатково повідомляємо, що зобов’язання Кредитної спілки "Полісся-кредит" становили 21,90 тис. грн (0,002% від загального обсягу ринку) станом на 1 квітня 2021 року, а її активи – 957,38 тис. грн (частка від загального обсягу ринку кредитних спілок 0,04 %).

Зобов’язання Кредитної спілки "Кредитна спілка профспілок УМВС України в Рівненській області" становили 160 тис. грн станом на 1 квітня 2021 року, зокрема невиконані зобов’язання перед членами спілки на депозитних рахунках – 92 тис. грн. Активи спілки становили 669 тис. грн (частка від загального обсягу активів ринку кредитних спілок становила 0,029 %).

Крім того, відкликані ліцензії на надання гарантій у:

ТОВ “ФК “ОКТАНТ” (ЄДРПОУ 42123252);
ТОВ “РЕСУРС-ФІНАНС” (ЄДРПОУ 39705957);
ТОВ “ФК “ФІНСТРІМ” (ЄДРПОУ 40176983);
ТОВ “ФК “УНО КАПІТАЛ” (ЄДРПОУ 39669296);
ТОВ “ФК “ІНВЕСТ КРЕДИТ ГРУП” (ЄДРПОУ 38320537);
ТОВ “ФК “МАНІ ФЕКТОРІ” (ЄДРПОУ 41966394);
ТОВ “ФК “АМБРАС” (ЄДРПОУ 41361950);
ТОВ “ФК “АЛЬЯНСКЕПІТАЛ” (ЄДРПОУ 41453784).

Вищезазначені вісім фінансових компаній продовжують свою діяльність та мають чинні ліцензії на інші види діяльності. У них відкликані ліцензії виключно на надання гарантій.

Національний банк раніше нагадав усім фінансовим компаніям-гарантам про необхідність виконання обов’язкових нормативів. Понад 40% фінансових компаній-гарантів із 310 ліцензованих станом на 1 січня 2021 року не дотримувалися вимог нормативів та мали хоча б один невиконаний норматив.

Національний банк України наголошує, що анулювання ліцензій жодним чином не звільняє страховика від необхідності виконувати свої зобов’язань за вже укладеними договорами страхування та не припиняє їхню дію. Страховик зобов’язаний виконувати у повному обсязі взяті на себе зобов’язання перед клієнтами за договорами страхування відповідно до ст. 526 Цивільного Кодексу України, зокрема виплачувати страхові відшкодування. Відмова у виплаті страхового відшкодування, яка не ґрунтується на умовах договору або закону, є протиправною. 

Контекст

У червні кількість учасників небанківського фінансового ринку зменшилася з 1963 (станом на 31 травня) до 1946 (станом на 30 червня). Кількість банків залишилася незмінною та становить 73.

За червень Національний банк прийняв рішення про реєстрацію шести нових фінансових компаній.

Водночас сім фінансових компаній, три лізингові компанії, одна кредитна спілка, десять страхових компаній та два ломбарди були виключені з реєстрів.

Наразі на небанківському ринку працюють 162 ризикових (non-life) (було 172) та 19 лайфових (страхування життя) страховиків, 287 ломбардів (було 289), 308 кредитних спілок (було 309), 138 лізингових компаній (було 141), 971 фінансова компанія (було 972) та 61 страховий брокер.

На платіжному ринку діють 37 платіжних систем, створених резидентами, та 15 міжнародних платіжних систем, створених нерезидентами (було 14). У червні Національний банк зареєстрував міжнародну систему переказу коштів PAYSERA, платіжною організацією якої є компанія PAYSERA LT, UAB (Литва).

У червні до Національного банку надійшло 507 запитів від учасників ринку. Найбільша кількість запитів стосувалася фінансових компаній, ломбардів та лізингодавців – 365. Кількість запитів щодо кредитних спілок становила 40 та страховиків – 102.

У червні Національний банк почав застосовувати до фінансових компаній захід впливу у вигляді зупинення дії ліцензій та анулювання ліцензій через неподання звітності та відмову в проведенні перевірок. Раніше рішення про застосування таких заходів впливу приймалися лише щодо страхових компаній. Також була збільшена загальна кількість примусових виключень з реєстру фінансових установ через відсутність у компаній ліцензій.

Станом на 30 червня Національним банком ухвалені рішення щодо:

погодження збільшення статутного капіталу банку [7];
відмови в збільшенні статутного капіталу банку [1];
погодження керівників банків [13];
відмови в погодженні керівників банків [2];
погодження набуття істотної участі в небанківських установах [15];
відмови в погодженні набуття істотної участі в небанківських установах [7];
видачі ліцензій фінансовим компаніям [5], лізинговим компаніям [3];
відмови у видачі ліцензій фінансовим компаніям [5];
анулювання всіх ліцензій кредитних спілок [4], ломбардів [2], фінансових компаній [7], страхових компаній [4] (за ініціативою заявника);
анулювання частини наявних ліцензій фінансових компаній [14] (за ініціативою заявника);
анулювання всіх ліцензій фінансових компаній [11] (примусово);
зупинення дії ліцензій ломбардів [13], фінансових компаній [20], лізингових компаній [4];
включення до ДРФУ фінансових компаній [6];
виключення з ДРФУ страхових компаній [2], фінансових компаній [7], ломбардів [2] (за ініціативою заявника);
виключення з реєстру лізингодавців [3] (за ініціативою заявника);
виключення з ДРФУ кредитних спілок [1], страхових компаній [8] (примусово);
відмови у включенні до ДРФУ фінансових компаній [2];
призначення довірених осіб у небанківських фінансових установах [26];
реєстрації змін та/або нових правил добровільного страхування [1];
відмови у реєстрації змін та/або нових правил добровільного страхування [1];
погодження видачі сертифіката на право здійснення тимчасової адміністрації небанківської фінансової установи [3];
відмови в погодженні видачі сертифіката на право здійснення тимчасової адміністрації небанківської фінансової установи [1];
визнання небанківської фінансової групи [1].