Сертифікація "Укренерго" неможлива через виплати по "зеленому" тарифу, - Копач

Все про економіку та фінанси

"Енергетичне співтовариство" не може сертифікувати оператора системи передачі НЕК «Укренерго», поки не буде вирішено проблему з фінансовим станом компанії, внаслідок фінансування відновлюваної генерації з тарифу на передачу, повідомив Янез Копач, директор Енергоспівтовариства, пише "БізнесЦензор" з посиланням на ExPro.

"Зараз «Укренерго» в процесі сертифікації, регулятор надіслав нам попереднє рішення про сертифікацію, і ми повинні дати нашу думку про це. Одне з найголовніших питань яке ми повинні перевірити – це фінансова стійкість оператора системи передачі. Як ми можемо дати позитивну відповідь, найбільш збитковому підприємству України? Це неможливо, це так не працює! Тому не очікуйте цього", - сказав Копач.

За його словами, Україна має своєрідне рішення, щодо джерела фінансування ВДЕ.

"Я ніде не бачив у світі, щоб це було частиною тарифу на передачу. Мова не про те, щоб теоретично «Укренерго» стало збирачем плати за ВДЕ, як наприклад, фіскальні служби збирають податки – це не проблема. Мова про те, щоб ця плата ВДЕ не була доходом компанії, та не відображалась у фінансовій звітності «Укренерго»", - додав він.

Він також зауважив, що «Укренерго» повинно бути сертифікованим, адже це умова для входу в ENTSO-E, проте збитки компанії у 27,5 млрд грн за 2020 р, заважають цьому процесу.

"Якщо ви подивитесь новини, хто є найбільш збитковим підприємством? Це «Укренерго», 27,5 млрд грн збитку. Вони вже мають перестати плати заробітні плати співробітникам, їм потрібно оголосити процедуру банкротства. Та це не через регуляторну активність, це через те, що фінансування відновлюваних джерел включено у тариф на передачу", - зауважив директор Енергоспівтовариства. 

Як повідомлялося, на початку червня НКРЕКG прийняла попереднє рішення про сертифікацію НЕК "Укренерго" як оператора системи передачі по моделі ISO і направила його до Секретаріату Енергоспівтовариства для отримання висновків.

Нагадаємо, "Укренерго" в 2020 році отримало 27,5 млрд грн чистого збитку проти 1,86 млрд грн чистого прибутку за 2019 рік. Раніше в компанії неодноразово наголошували на тому, що основна діяльність оператора по передачі і диспетчеризації в 2020 році є прибутковою, тоді як збитки пов`язані з покладеними на компанію спеціальними зобов`язаннями по покриттю "зеленого" тарифу перед ДП "Гарантований покупець".