Середня процентна ставка за кредитами фінкомпаній – 510% річних, - дослідження USAID

Все про економіку та фінанси

Фінансові компанії стягують за короткостроковими кредитами в середньому понад 500% річних, свідчать результати дослідження методом «таємного покупця», проведеного проектом USAID «Трансформація фінансового сектору» (USAID/FST).

Як зазначається, середня реальна річна процентна ставка (РРПС), визначена з використанням методу простих процентів, становила 510% річних. Середня РРПС, розрахована за методикою НБУ, яка почала застосовуватися до кредитів фінансових компаній з лютого 2021 року, становить більше ніж 54 000% річних.

Як констатується, на кінець 2020 року заборгованість фізичних осіб за кредитами, виданими фінансовими компаніями, становила 13,6 млрд. гривень, що трохи менше порівняно з 2019 роком. Майже 12 мільйонів кредитних договорів було укладено між фінансовими компаніями та споживачами протягом 2020 року.

Дослідження методом «таємного покупця» було проведено в листопаді-грудні 2020 року для фіксації практики кредитування до поширення дії закону про споживче кредитування на мікрокредити з 8 січня 2021 року.

Ключові результати дослідження ринку мікрокредитування:

- зазначена в договорі РРПС не співпадає з РРПС за розрахунками експертів у 69% випадках, а в 22% візитів «таємний покупець» сплатив компанії не таку суму, яку мав би сплатити згідно з договором;

- у 28% візитів були наявні розбіжності між положеннями договору і усною інформацією, що була надана консультантами, а у 23% візитів – розбіжності між положеннями договору і письмовою переддоговірною інформацією (на сайті або наданої у відділенні);

- фінансові компанії здебільшого дотримувалися чинного на момент проведення дослідження законодавства, проте, у 73% договорів були положення, які з січня 2021 року можуть вважатися порушенням законодавства про споживче кредитування. Зокрема, кожні 2 із 3 договорів містять положення, які дозволяють підвищувати процентну ставку у разі невиконання зобов’язань за договором (наприклад, з 0,01% до 4,15% на день).

Дослідження також показало, що нові клієнти отримували вигідніші ставки, ніж клієнти, які вже позичали в цій компанії. Фінансові компанії використовують такі кредити як «приманку» для залучення нових клієнтів, але далі підвищують ставки за кредитами для позичальників, які звертаються повторно.

Проект USAID/FST проведе наступне дослідження у квітні-травні 2021 року для оцінки та порівняння ринкової практики за новим законодавством.