Сенат США планує санкції проти РФ за вже здійснені агресивні дії щодо України

Все про економіку та фінанси

Сенат США перебуває «на фінішній прямій» перед досягненням угоди про санкції проти Росії у зв’язку з її агресивними діями щодо України, заявили 30 січня в ефірі CNN голова сенатського комітету з міжнародних справ демократ Боб Менендес і провідний республіканець у цьому комітеті Джеймс Ріш, констатує "Радіо Свобода".

При цьому, як випливає зі слів Менендеса, деякі санкції можуть запроваджені навіть у тому випадку, якщо Росія не здійснить повномасштабного вторгнення на територію України, якого побоюються на Заході і як можлива реакція на яку розробляється законопроєкт. За його словами, деякі обмеження можуть бути введені як відповідь на інші ворожі дії Росії проти України, такі як кібератаки чи спроби дестабілізувати ситуацію в країні.

За словами сенаторів, угода про законопроєкт може бути досягнута вже цього тижня. Залишається низка розбіжностей, зокрема щодо включення в санкційний пакет газопроводу «Північний потік-2», проте демократи й республіканці висловили впевненість, що їм вдасться домовитися з усіх питань.

За словами Менендеса, передбачені законопроєктом санкції, якщо вони набудуть чинності, будуть «виключно болючими» для Росії і «зламають» їй економіку.

Раніше повідомлялося, що йдеться про заходи проти найбільших російських банків і російського суверенного боргу. Крім того, законопроєкт передбачає запровадження експортного контролю (фактично ембарго на постачання в Росії певних видів продукції) та персональні санкції проти фізичних осіб. До списку санкцій, зокрема, може потрапити і президент Росії Володимир Путін.

Відповідно до законопроєкту, право вводити санкції буде надано адміністрації, при цьому частину санкцій вона буде зобов’язана запровадити, інші – залишаться на її розсуд.

Превентивні санкції закликав запровадити, зокрема, президент України Володимир Зеленський. Держдепартамент і Білий дім виступали проти цієї ідеї, заявляючи, що загроза санкцій, а не їхнє введення, є засобом стримування.

При цьому, за словами сенатора Менендеса, справді «руйнівні» санкції будуть запроваджені у разі російського вторгнення. Менендес попередив, що ці санкції вдарять і по світовій економіці – зокрема, може йтися про зростання цін на пальне, якщо його постачання з Росії буде порушено.

Законопроєкт, який обговорюється в Сенаті, – не єдина ініціатива, пов’язана з розробкою санкцій, однак, як раніше повідомлялося, багато його положень підтримані Білим домом.

З осені минулого року у ЗМІ почали з’являтися повідомлення з посиланням на дані розвідки про концентрацію російських військ на кордоні з Україною. США й інші країни Заходу припустили, що Москва готує військове вторгнення і почали надавати військову допомогу Україні.

Кремль ці заяви відкинув і зажадав від США і НАТО «гарантій безпеки», зокрема, не розширювати Альянс на схід. Представники Заходу заявляли, що на поступки в принципових питаннях не підуть.