СБУ розслідує співпрацю Приватбанку та Альфа-Банку з австрійським банком

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 6 вересня, Головне слідче управління СБУ здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №42016000000001125 від 26.04.2016, у рамках якого встановлено, що впродовж 2010-2016 років службові особи ПАТ «Міський комерційний банк», ПАТ «КБ «Південкомбанк», ПАТ «Автокразбанк», ПАТ «Банк «Київська Русь», ПАТ «КБ Приватбанк», ПАТ «Альфа-Банк» та інших банків “вчинили заволодіння грошовими коштами банківських установ в особливо великому розмірі за попередньою змовою групою осіб шляхом зловживання своїм службовим становищем під час передачі у заставу грошових коштів, що знаходились на кореспондентських рахунках вказаних банків у банківських установах «Meinl Bank AG» (Республіка Австрія), «Bank Winter & CO AG» (Республіка Австрія), «East-west United S.A.» (Велике Герцогство Люксембург) та «Bank Frick & Co. AG» (Князівство Ліхтенштейн)” (цитата).

Вказаною ухвалою від 6 вересня суд задовольнив клопотання слідчих СБУ і надав їм і працівникам компетентних органів Республіки Австрія, які виконуватимуть запит про надання міжнародної правової допомоги, тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні банківської установи «Bank Winter & Co. AG» щодо діяльності Приватбанку, Альфа-Банку та юридичних осіб, по кредитних зобов`язаннях яких Приватбанк і Альфа-Банк виступили поручителями, з можливістю вилучення у Bank Winter&Co. AG» низки документів, у т.ч.:

- банківські виписки, які відображають рух коштів за період з 01 січня 2010 року по 27 березня 2018 року по кореспондентських рахунках Приватбанку й Альфа-Банку, а також усіх юридичних осіб, по кредитних зобов`язаннях яких Приватбанк і Альфа-Банк виступили поручителями;

- оригінали усіх наданих Приватбанком і Альфа-Банком документів, на підставі яких цими банками впродовж 2010-2015 років відкриті кореспондентські рахунки у банківській установі «Bank Winter & CO AG»;

- довідки про списання грошових коштів із кореспондентських рахунків Приватбанку й Альфа-Банку (із зазначенням дат, сум та підстав списання);

- оригінали договорів забезпечення, застави (Custody and Agreement), відповідального зберігання тощо, зі всіма змінами та доповненнями до них, укладених впродовж 2010-2018 років між банком «Bank Winter & CO AG» та Приватбанком, Альфа-Банком;

- оригінали кредитних договорів (Loan Agreement), зі всіма змінами та доповненнями до них, укладених впродовж 2010-2018 років між банком «Bank Winter & CO AG» та іноземними компаніями, на підставі яких між банком «Bank Winter & CO AG» та Приватбанком, Альфа-Банком укладені договори забезпечення, застави (Custody and Agreement) та відповідального зберігання;

- оригінали юридичних, кредитних та депозитних справ інших юридичних осіб, по кредитних зобов`язаннях яких Приватбанк і Альфа-Банк виступили поручителями, в тому числі карток із зразками підписів та документів, на підставі яких були відкриті, закриті та обслуговувались розрахункові рахунки, документів які надавались в ході обслуговування рахунків;

- оригінали усіх наданих документів для отримання кредитів юридичними особами, по кредитних зобов`язаннях яких Приватбанк і Альфа-Банк виступили поручителями.

Як писав Finbalance, у рамках вказаного кримінального провадження №42016000000001125 слідчі СБУ розслідували в т.ч. операції Дельта Банку, банку “Фінанси та кредит”, Терра Банку й інших фінустанов.

Раніше в судових матеріалах у цьому контексті наводилися дані про реалізацію у т.ч. такої схеми (як мінімум у частині з відповідних випадків).

Український банк розміщував свої кошти на рахунку в іноземному банку. Останній під заставу цих коштів видавав кредит для компанії, так чи інакше пов`язаної з українським банком. Коли ж компанія-позичальник не повертала іноземному банку кредит, він списував з коррахунку українського банку заставлені кошти. Подекуди таке списання відбувалося навіть після того, як НБУ визнав той чи інший банк неплатоспроможним.

Учасники ринку не виключали, що така схема могла застосовуватися як для виведення коштів з банків, так у т.ч. для сумнівної (з точки зору закону) докапіталізації банків в Україні, оскільки кошти, списані з рахунків в іноземних банках, через ланцюжок іноземних фірм, принаймні, частково могли повертатися в Україну у вигляді номінально іноземних інвестицій - у статутний капітал, субординований борг тощо.

НБУ заявляв, що розміщення коштів українськими банками на коррахунках у Meinl Bank, Bank Frick&Co.AG та їм подібним банкам практикувалося до 2014 року.

«Нове керівництво Національного банку в середині 2014 р. виявило цю проблему та розробило низку заходів з метою посилення системи контролю за банківськими операціями за кордоном. Зокрема, НБУ:

— удосконалив внутрішні нормативні документи. Зокрема, зобов`язав українські банки, які мають залишки на рахунку закордонного банка без інвестиційного рейтингу, під ці активи сформувати 100-відсоткові резерви. Таким чином, банкам стало невигідно виводити кошти за кордон, щоб потім кредитувати пов`язаних осіб;

— запровадив щотижневий моніторинг залишків українських банків на іноземних коррахунках;

— встановив графік повернення коштів з таких рахунків», - зазначили в Нацбанку.

P.S.

Як писав Finbalance, відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 23 червня, Головне управління СБУ у м. Києві та Київській області також здійснює досудове розслідування кримінального провадження №42018010000000448 від 11.05.2018, в рамках якого, як зазначається, з’ясовано, що в період з 2011 року по 2015 рік “невстановлені службові особи ПАТ КБ «Приватбанк» вчинили привласнення на користь третіх осіб грошових коштів - майна ПАТ КБ «Приватбанк» в особливо великих розмірах, шляхом емісії та продажу власних облігацій компанії «Drovale Limited», укладання договорів про продаж та зворотній викуп даних облігацій із вказаною компанією із зміненими умовами, а також шляхом надання застави іноземним банківським установам в кредитних договорах на користь іноземних комерційних підприємств, що завдало збитків банку на загальну суму 11 526 239 880 грн” (цитата).

18-23 червня суд кількома ухвалами надав слідчим СБУ доступ до документів (з можливістю вилучення копій), які знаходяться у володінні Приватбанку. Йдеться в т.ч. про договори застави з East-West United Bank S.A., з Bank Winter & Co. AG, облігаційні угоди з Drovale Limited, щодо співпраці банку з Pointex Sale LLP та Claresholm Marketing Ltd.

Про торішні розслідування прокуратури та поліції щодо Альфа-Банку - тут і тут.