СБУ: Ощадбанк видав кредити на $22 млн для фірм власників "Агроінвестгруп", які в розшуку

Все про економіку та фінанси

26 квітня Шевченківський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №22019000000000026 надав слідчим СБУ тимчасовий доступ до документів, які знаходяться в розпорядженні Ощадбанку (з можливістю вилучення копій), - у т.ч. договорів кредитної лінії № 323/48-1 від 07.11.2016 та № 505/48-1 від 18.12.2017, укладених між Ощадбанком і ТОВ «Іст Оілс Україна», а також іпотечних договорів, договорів застави, поруки, якими дані кредити були забезпечені; протоколів засідання кредитного комітету банку, рішень щодо погодження та видачу позик.

Згідно з судовими матеріалами, за даними слідчих СБУ, в період з жовтня 2018 року по січень 2019 року службові особи низки компаній, які входять до складу “Агроінвестгруп” (ТОВ “Білгород-Дністровський елеватор”, ТОВ «Раухівський елеватор», ТОВ «Ізмаїльський елеватор», ТОВ «Аліягський елеватор», ТОВ «Заплазський елеватор», ТОВ «Березівський елеватор», ТОВ «Василівський елеватор», ТОВ «Ера Грейн», ПрАТ «Новомиргородський елеватор», ТОВ «Олексіївський елеватор», ТОВ «Новоборівське ХПП»), за вказівками двох фактичних власників цієї групи “організували незаконну схему безпідставного вивезення зернових державного ПАТ «Аграрний фонд» поза встановленими пунктами пропуску на тимчасово окуповану територію Донецької та Луганської областей, з метою перепродажу по значно завищеним цінам через спеціально створенні ними суб`єкти підприємницької діяльності (юридичні особи, у володінні та розпорядженні яких наявні складські приміщення), які зареєстровані на непідконтрольних органам державної влади України територіях Донецької та Луганської областей, в результаті чого здійснюють фінансове та матеріальне забезпечення діяльності терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР»” (цитата).

Як зазначається, на елеваторах підприємств “Агроінвестгруп” було передано на зберігання понад 22 тис. тон зернових (пшениця 3 та 6 класу, соняшник некласний, кукурудза) ПАТ «Аграрний фонд» загальною вартістю до 200 млн грн.

Крім того, в 2018 році аналогічні договори складського зберігання зерна зернових, круп`яних, олійних та інших культур з цими елеваторами укладали й інші державні та приватні компанії. Як зазначається, частина відповідного майна теж була незаконно вивезена на тимчасово окуповану територію Донецької та Луганської областей для “перепродажу по значно завищеним цінам” (цитата).

За інформацією слідчих СБУ, власники “Агроінвестгруп” в своїй “протиправній діяльності, яка направлена на розтрату та привласнення майна ПАТ «Аграрний фонд» та інших суб`єктів господарювання, а також на фінансове та матеріальне забезпечення терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР»”, використовували підконтрольні їм та іншим особам юридичні особи, серед яких ТОВ «Іст Оілс Україна» і ТОВ «Фінагро».

“Основний об`єм привласненого та розтраченого зерна з підприємств ГК «Агроінвестгруп» у період 2018-2019 років вивезено на експорт через ТОВ «Іст Оілс Україна» та ТОВ «Фінагро» на компанію - нерезидента AGRI FINANCE SA (ідентифікаційний реєстраційний номер CHE-115.299.653) зареєстрована за адресою: Bahnhofstrasse, 32, 6300, Zug, Switzerland, кінцевий бенефіціарний власник ОСОБА_2 [співвласник ГК «Агроінвестгруп», - ред.])", - констатується в судових матеріалах.

Як констатують слідчі, Ощадбанк і ТОВ «Іст Оілс Україна» уклали два договори кредитної лінії:

- №323/48-1 від 07.11.2016 на суму 13,48 млн дол (строк погашення до 07.11.2019);
- №505/48-1 від 18.12.2017 на суму 8,8 млн грн (строк погашення до 16.12.2022).

За даними СБУ, майновими поручителями за вказаними договорами виступили низка юридичних та фізичних осіб, підконтрольних двом співвласникам “Агроінвестгруп” (у т.ч. ТОВ «Індустріальний парк «Центральний», ТОВ «Виробничо-комерційна фірмі «Кірос ЛТД»).

Як зауважують слідчі, частину кредитних коштів, отриманих від Ощадбанку, співвласники “Агроінвестгруп” “спрямували на організацію протиправної діяльності з вивезення зерна ПАТ «Аграрний фонд» та інших поклажедавців з ТОВ «Білгород-Дністровський елеватор», ТОВ «Раухівський елеватор», ТОВ «Ізмаїльський елеватор», ТОВ «Аліягський елеватор», ТОВ «Заплазський елеватор», ТОВ «Березівський елеватор», ТОВ «Василівський елеватор», ТОВ «Ера Грейн», ПрАТ «Новомиргородський елеватор», ТОВ «Олексіївський елеватор», ТОВ «Новоборівське ХПП» та на фінансування інших дій, направлених на вчинення злочинів, ч. 3 ст. 258-5, ч. 5 ст. 191 КК України” (цитата).

За інформацією СБУ, два співвласники “Агроінвестгруп”, “які виїхали за межі України, надали вказівки службовим особам ТОВ «Іст Оілс Україна» та власникам заставного майна за сприяння вищевказаних керівників АТ «Ощадбанк» уникнути повернення коштів за кредитними лініями, а також незаконно відчужити майно, що перебуває у заставі” (цитата).

Відповідно до судових матеріалів, йдеться про таке заставне майно:

- земельну ділянку за адресою Одеська область, місто Одеса, провулок Байдарочний, 4,4-а площею 0,5117 га, що належить фізособі;
- будівлі та споруди за адресами Одеська обл., Овідіопольский р-н, смт. Великодолинське, провулок Ентузіастів, 5 та вул. Ентузіастів, 1, що належать на праві власності ТОВ ВКФ «Кірос ЛТД»;
- земельні ділянки за адресою Одеська обл., Овідіопольский район, с. Молодіжне, вул. Виноградна, 21/1 площами 4,156 га, 14,4988 га, 41,3452 га, що належить ТОВ «Індустріальний парк “Центральний”.

У держреєстрі засновником ТОВ «Іст Оілс Україна», яке було позичальником Ощадбанку, вказана Діана Недбайло.

Коментар Ощадбанку з приводу інформації СБУ - тут.

Нагадаємо, в квітні повідомлялося, що Нацполіція оголосила в розшук власника холдингу "Агроінвестгруп" Миколу Кучеренка та його сина Віталія.

Як зазначалося, їх розшукують “у зв`язку з присвоєнням і розтратою чужого майна” (цитата). Їм загрожує від 7 до 12 років в’язниці з конфіскацією майна і забороною займатися певною діяльністю протягом трьох років.

За даними судового реєстру, позови проти "Агроінвестгруп" подали низка аграрних компаній (у т.ч. Soufflet, Bunge, Quadra Commodities, "Дельта Вілмар", "Греін Експорт"), а також Таскомбанк і Райффайзен Банк Аваль.

У лютому в "Аграрному фонді" заявили про можливе розкрадання зерна. Повідомлялося, що охорона шести елеваторів, які належать до групи компаній ТОВ "Агроінвестгруп", не допустила співробітників ПАТ "Аграрний фонд" на територію підприємств для планової перевірки.

Як повідомлялося, за оцінками президента Української зернової асоціації Микола Горбачова, збиток аграрної галузі від дій "Агроінвестгруп" може сягати $120 млн. Банки-кредитори оцінювали обсяг боргів "Агроінвестргруп" на суму як мінімум $ 70 млн. За словами глави УЗА Миколи Горбачова, деякі елеватори "Агроінвестгруп" - в заставі банку “Восток”, Райффазен Банку Аваль, Таскомбанку.