ЄС озвучив можливі економічні санкції проти Лукашенка

Все про економіку та фінанси

Європейський союз в рамках нового пакету санкцій проти влади Білорусі може накласти заборону на експорт калію та транзит газу. Такі дії ЄС планує запровадити у відповідь на примусову посадку літака Ryanair в Мінську. Про це агентству AFP заявив Верховний представник ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки Джозеп Боррель, констатує "РБК-Україна".

"ЄС може націлитись на ключовий експорт з Білорусі, включаючи калійні добрива та газ, який транзитує країна, у відповідь на вимушену посадку літака Ryanair", - пише агентство з посиланням на слова Борреля.

Він вважає, що санкції мають бути такими, аби їх відчув Лукашенко.

"Ми дійсно повинні вжити заходів, які відчує Лукашенко", - сказав Боррель, зазначивши, що "викрадення літака для затримки пасажира... вимагає рішучої реакції".

Міністри закордонних справ країн Євросоюзу перед неформальною зустріччю в Лісабоні, де обговорюється це питання, заявили, що ЄС може запровадити санкції проти білоруського калію, а також проти нафтового та фінансового сектора країни як покарання за примусову посадку авіарейсу Ryanair в Мінську, повідомляє Reuters, констатує "Європейська правда".

Міністри закордонних справ, які зібралися в четвер у Лісабоні, заявили, що розглядають можливі санкції проте секторів, які відіграють центральну роль в економіці Білорусі, щоб завдати реальної шкоди Александру Лукашенку.

"Я думаю, що ключове слово - це поташ. Ми знаємо, що Білорусь виробляє дуже багато поташу, це один з найбільших постачальників в світі, і я думаю, що Лукашенку буде дуже боляче, якщо нам вдасться щось зробити в цій галузі", заявив міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн

Експорт поташу - солі з високим вмістом калію, що використовується в добривах - є одним з основних джерел іноземної валюти для Білорусі. Державна компанія "Білоруськалій" заявляє, що вона виробляє 20% світових поставок.

Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс сказав, що ЄС слід розглянути можливість нанесення удару по нафтовому сектору.

Глава МЗС Німеччини Гайко Маас розповів про ймовірні заходи щодо фінансових транзакцій, які, за словами дипломатів, ймовірно, будуть включати запобігання надання кредитів ЄС білоруським банкам.

Статистичне агентство ЄС повідомило, що в минулому році блок імпортував з Білорусі хімікатів на суму 1,2 мільярда євро, включаючи поташ, а також сиру нафту і супутні товари, такі як паливно-мастильні матеріали, на суму понад 1 млрд євро.

Крім того, глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що оновлений список персональних санкцій щодо Білорусі вже практично узгоджений на технічному рівні.