Версальський саміт: лідери країн ЄС - про заявку України на вступ у Євросоюз

Все про економіку та фінанси

На неформальному саміті Європейської ради у Версалі було ухвалено заяву про засудження війни Росії проти України, рішучість посилювати тиск на РФ шляхом нових санкцій, а також про перспективи вступу України до ЄС. У заяві глав держав та урядів, опублікованій на сайті Євроради, йдеться, що Рада ЄС запропонувала Єврокомісії надати висновки щодо заявки України. Водночас президент Литви Гітанас Науседа заявив, що лідери ЄС сказали "так" євроінтеграції України, констатує Liga.net.

Науседа після саміту написав у Twitter: "Історична ніч у Версалі. Після п`яти годин гарячих дискусій лідери ЄС сказали "так" українській євроінтеграції. Процес розпочався. Тепер ми й українці повинні зробити це швидко. Героїчна українська нація заслуговує на знання, що їй раді в ЕС".

Сама заява розбита на п`ять пунктів.

У першому пункті йдеться про те, що два тижні тому Росія повернула війну до Європи і необґрунтована військова агресія РФ проти України брутально порушує міжнародне право, принципи статуту ООН, підриває європейську та глобальну безпеку та стабільність. У заяві сказано, що Росія та її спільниця Білорусь несуть повну відповідальність за цю агресивну війну, і винні будуть притягнуті до відповідальності.

У другому пункті зазначено, що держави-члени ЄС продовжуватимуть надавати політичну, фінансову, матеріальну та гуманітарну підтримку Україні та "повні рішучості ще більше посилити тиск на Росію та Білорусь", швидко запровадивши нові санкції.

У третьому пункті – про біженців. У ЄС заявили, що продовжать надавати гуманітарну, медичну та фінансову підтримку всім біженцям та країнам, які їх приймають. Також у ЄС закликали Росію забезпечити безпечний та безперешкодний гуманітарний доступ до постраждалих в Україні.

Безпосередньо про євроінтеграцію – у четвертому пункті, але без конкретики: "Президент України подав заявку на вступ до Європейського Союзу. Рада діяла швидко і запропонувала Комісії подати свою думку щодо цієї заяви відповідно до відповідних положень договорів. В очікуванні цього і без зволікань ми будемо ще більше зміцнювати наші зв`язки та поглиблювати наше партнерство, щоб підтримати Україну у дотриманні її європейського шляху. Україна належить до нашої європейської родини".

У п`ятому пункті йдеться, що Єврорада запропонувала Комісії подати свої висновки за заявками Молдови та Грузії.

P.S.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, коментуючи саміт лідерів ЄС у Версалі, заявив, що всі згодні з тим, щоб Україна стала членом ЄС, але є країни, які хочуть більш повільної інтеграції.

"Після кількох годин гарної, жвавої дискусії всім стало зрозуміло, що ми хочемо бачити Україну в Європейському Союзі", - сказав глава польського уряду.

Моравецький зазначив, що деякі країни, зокрема Польща, хотіли б, щоб Україна швидше інтегрувалася з ЄС, але є й такі країни, як Нідерланди, які хотіли б уповільнити цей процес.

"З прийнятих положень декларації видно, що ми всі згодні з тим, що Україна має вступити до ЄС. Важливою є також заява, яка свідчить про те, що ми хочемо підтримати Україну в її зусиллях приєднатися до нашої Європи", - сказав Моравецький.